Киев. Гражданите на Украйна се опитаха да изберат президент на първия кръг от предложената група болезнено познати лица, сред които дори и номинираният за лидер в надпреварата Владимир Зеленский трудно можеше да се нарече оригинал. Гласуването се проведе неспокойно, с традиционните ексцесии, пише в. Российская газета.
Според данни на социологическия консорциум „Национален екзит пол-2019“, Владимир Зеленский и сегашния президент Петро Порошенко отиват на втория кръг на президентските избори в Украйна. Според социолозите Зеленский е събрал 30,4% от гласовете, а Петро Порошенко е получил подкрепата на 17,8% от гласоподавателите. Те ще се срещнат в спор за президентския жезъл във втория тур, който ще се проведе на 21 април.
На трето място се очаквано се оказа Юлия Тимошенко с 14,2%, а на четвърто място се класира кандидатът от партия „Опозиционна платформа – За живот“ Юрий Бойко – него го подкрепиха 9,8% от избирателите.
Веднага след приключването на гласуването сградата на Централната избирателна комисия на Украйна беше поставена под тежка охрана от полицията, особено след като имаше всички причини за това - от обяд силни млади мъже започнаха да се натрупват на площада и да поставят палатки. Въпреки, че сутринта ситуацията не предвещава нищо необичайно: избирателните секции бяха отворени точно в 8 часа по киевско време, което отново стана равно на московското време. Общо, по официални данни на ЦИК, в момента на началото на изборите са отворени 29 888 избирателни секции в 199 избирателни района. 29,789,643 души бяха включени в избирателните списъци - Комисията го нарече „ориентировъчен брой избиратели“.
В бюлетината за гласуване бяха включени 39 имена - рекорд за съвременна Украйна. Затова дължината й е 80 сантиметра. Една седмица преди изборите Александър Мороз, бивш председател на парламента и основател на Социалистическата партия на Украйна, обяви отказа си да се кандидатира. Той мотивира решението си с голям брой предстоящи измами, но името му не е изтрито от бюлетината. Този път кандидатите не излизат според изтеглените номера, както беше установено по-рано, а по азбучен ред, което предизвика критики към кандидата Юлия Тимошенко заради присъствието сред кандидатите на пълния й съименник - Юрий Владимирович Тимошенко, който се счита за „технически кандидат” на сегашния президент. Такова съседство в бюлетината, според експерти, може в крайна сметка да струва на „истинския“ Тимошенко от 1 до 3 процента. Според оценки на местни наблюдатели, повече от дузина кандидати са свързани по някакъв начин с Порошенко и основната им задача е да предоставят на президента мнозинство сред наблюдатели и членове на избирателните комисии. И, съдейки по резултатите от анкетите, тази манипулация е изиграла ролята си.
В навечерието на отговорния ден министерството на вътрешните работи засили мерките за сигурност в Киев и големите градове. Само в столицата до шест хиляди патрулни служители следяха за реда, без да вземат под внимание поне по двама полицаи във всяка избирателна секция. Също така, специални сили на Службата за сигурност на Украйна в пълно бойно снаряжение са патрулирали в Одеса, Харков и градове в „зоната на анти-терористичната операция“. Въпреки това, обикновените украинци не обраха внимание и продължиха да показват неуважение към законите: „В Чернигов, непознат човек обеща да взриви всички щабове на един от кандидатите за президент“, "В Одеса, председателят на избирателната комисия е набил човек, който е дошъл да гласува“, „Жената на кандидата Гриценко не е намерена в избирателните списъци”, „В Киев сградата на ЦИК е взета под засилена сигурност”, „Гласоподавателка е родила направо в секцията“ - такива заглавия в украинските медии описват хода на гласуването.
До края на гласуването министерството на вътрешните работи получи около 2 000 сигнала за нарушения на изборния процес. Сред основните нарушения са: незаконна агитация, фотографиране на бюлетини - знак за контролирано гласуване, подкупване на избирателите, опити за увреждане на бюлетините или изнасянето им от избирателната секция. Така радикалът Ляшко беше предупреден за селфи с бюлетина и напомняне за наказателна отговорност за такива действия - до три години затвор.
Но не тези, главно административни нарушения, вдъхват съмнение в изборните резултати. Необясним е експлозията на ентусиазирани гласоподаватели в Донецк и Луганск - части, контролирани от украинските сили за сигурност: 48% от гласоподавателите гласуваха по организиран начин. Отговорът на източниците на такъв ентусиазъм трябва да се търси в украинските медии, които преди това публикуваха целия фон на създаването на така наречената „мрежа” в тези региони - системата на контролираното и платеното или принудителното, насилственото и безплатното гласуване в тези региони. Резултатът изглежда възмутително и безсрамно: в районите, обстрелвани от украинските сили за сигурност, избирателната активност е по-висока, отколкото в Западна Украйна.
В навечерието на гласуването западните медии вече изразиха съмнения относно честността на изборите. Неотдавна те не забелязаха никакви проблеми в Украйна, сега смятат, че „ако изборите се провеждат без измама, това ще бъде победа“, а полското издание „Fakt“ обобщи кампанията по следния начин: „Мрачна колекция от клоуни и измамници, представляващи повърхностни и опростени изборни програми“.