София. Във утринта на вторник (4:26 местно време) умерено-силен трус разтърси Епир, административна област в северозападна Гърция. Земетресението с магнитуд 5.4 по оценки на Евро-Средиземноморския сеизмологичен център, 5.2 според локалната магнитудна скала на Атинския университет, е начало на поредна сеизмична активност в акваторията на Йонийско море. Епицентърът е северно от гръцкия остров Лефкада и на 13-14 километра (км) запад-северозападно от крайбрежния град Превеза, административна област Епир, съобщава за Агенция "Фокус" Румяна Главчева, експерт-сеизмолог, дописен член на БАНИ, дългогодишен ръководител на секция „Сеизмология” в Геофизичен институт (дн. НИГГГ-БАН).
Пробудено от труса, населението се втурва в паника извън домовете. Изпадали са предмети от полици в домове и магазини. В някои части на град Превеза трусът спира подаването на електроенергия. В община Превеза са регистрирани пукнатини в стари къщи и откъртване на мазилка в по-нови домове. Провеждат се проверки на училищата – установени са слаби материални щети. Няма съобщения за наранявания. Така, максималните сътресения в Превеза достигат интензивност от VI степен. С такава сила са въздействията до разстояния 20-25 км от епицентъра, включително в Лефкада. На разстояния до около 50 км в южна, югоизточна и североизточна посоки земетресението предизвиква масово разбуждане, сътресенията са с интензивност от V степен. В Янина, главен град на Епир, се усещат сътресения с интензивност от IV и V степен – повреди няма. На север-северозапад в остров Корфу и гръцкото крайбрежие, както на юг в Кефалония (Неохори, Луксури), континентална Гърция (Месолонги, Амфиса, Лариса и др.) и Пелопонес (Патра, Варда, Пиргос и др.) на епицентрални разстояния до 150-170 км интензивността на сътресенията е до около IV степен. Основният, засега, трус с магнитуд 5.2 е усетен и в Албания (Вльора, Тирана), Западна Македония (Кичево), а дори и в софийския квартал Младост. Земетресението с магнитуд 5.4 засега е последвано от 24 слаби вторични труса – само 4 от тях са с магнитуд по-голям от 3 – максималният афтершок е с магнитуд 3.7.
В последните години сеизмичната активност в акваторията на Йонийско море – регион западно от Гърция, е завишена. В началото на 2014 година две силни земетресения с магнитуди 6.1 и 6.0 се случиха в района на Кефалония. На 17 ноември 2015 земетресение с магнитуд 6.5 атакува остров Лефкада с интензивност от VI степен. Около полунощ на 26 октомври 2018 на 20-25 км югозападно от остров Закинтос става земетресение с магнитуд 6.8, от което произтекоха известни слаби повреди по сградния фонд при интензивност от VII степен по 12-степенната скáла.
Плочата на Егейско море се придвижва в посока югозапад по отношение на Евроазийската плоча с около 3 сантиметра в годината; срещу нея, Африканската плоча се подпъхва под Егейската плоча към север със скорост от 4 см/год. В подобна обстановка и земетръсната активност, естествено, е значителна. В случая на описваната активност може да се отбележи, че тя е свързана с движения по Кефалонийския разлом, простиращ се в направление север-североизток – юг-югозапад западно от йонийските острови.