Москва. Поправката на Газовата директива се осъществява в рамките на политическата линия на Европейската комисия (ЕК), а не на страните-членки на Европейския съюз, които участват в строителството на газопровода „Северен поток 2“, заяви в четвъртък министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров в рамките на изказване пред представители на Асоциацията на европейския бизнес, предава ТАСС.
Той припомни, че според заключението на специалния правен комитет на ЕК, изменението нарушава Конвенцията на ООН по морско право от 1982 г., но анализът на собствените му юристи се е сторил неубедителен на ЕК. „Струваше ни се, че юридическото заключение на собствената й комисия трябва да бъде посрещнато с уважение от Европейската комисия, особено след като страните-членки [на ЕС], чиито компании участваха в този проект, продължават да участват. Те обявиха ясно своята позиция, но ЕК продължи своята линия, а не линията на страните-членки. Тази линия завърши с приемането на поправки към Газовата директива“, отбеляза министърът.
Според него не е необходимо да има юридическо образование, за да се разбере съмнителното прилагане на правните норми със задна дата. Той подчерта, че проектът е започнал, когато директивата е била в сила преди измененията, а законосъобразността му не е поставена под въпрос и че е погрешно да се променят източниците на правото постфактум за търговски проекти, на основата на чисто политически мотиви.
„Лошият компромис е за предпочитане пред хубавия спор и ако това е позволило на ЕС да запази единството си, ако това ще позволи да се избегне абсурдната ситуация, когато тръба, по която газ може да доставя единствено Русия, е празна, само ще се радваме. Надявам се, че ще имаме добър завършек на цялата тази доста весела история“, резюмира руският външен министър.
Ревизираната Газова директива разширява енергийните стандарти на ЕС за всички газопроводи от трети страни до държави от ЕС, включително офшорни. Според документа, компания, независима от „Газпром“, трябва да действа като оператор на „Северен поток 2“, а 50% от капацитета на газопровода трябва да бъде запазен за пренасяне на газ от независими доставчици, които могат да оставят тръбата наполовина празна за неопределен период от време. Берлин обаче е постигна значително смекчаване на тези изменения, тъй като окончателният текст гласи, че решението за предоставяне на руски проект на освобождаване от тези правила няма да бъде взето от Брюксел, а от страната-членка на ЕС, където газопроводът влиза на европейска територия, т.е. самата Германия, след консултации с ЕК.
Според оценките на повечето европейски експерти, в тази форма Газовата директива няма да позволи блокирането на строителството на „Северен поток 2“, но може да създаде допълнителни проблеми и несигурност за инвеститорите, по-специално по отношение на периода на възвръщаемост на проекта.

Превод и редакция: Иван Христов