Шумен. Пещера „Бисерна“ в Шумен ще бъде отворена за посетители от 8 април до 20 май и през периода от август до края на октомври 2019 година. Регламентът за достъп беше представен на пресконференция от инж. Васил Василев, директор на Природен парк „Шуменско плато“, предаде репортер на Радио „Фокус“-Шумен. Пещера „Бисерна“ е благоустроена по проект по ОП „Околна среда“, но основната й цел е ползването за научни изследвания на пещерната флора и фауна, поради което достъпът до пещерата е строго регламентиран и по-различен от другите благоустроени пещери нас. Съобразен е с опазването на прилепите, обитаващи пещерата, които наброяват 14 вида, под защита е и карстът и образуванията в нея, обясни инж. Василев.
„Пещерата ще отвори за посетители на 8 април и ще работи до 20 май, периодът е съобразен с размножаването на пещерните обитатели. През май обикновено се ражда по едно малко и запазването на вида и поколението е от първостепенна важност за нас като институция, натоварена с грижата за биоразнообразието на Шуменското плато“, заяви Василев. Следващият период на достъп ще започне през август и ще продължи до края на октомври месец, когато прилепите са прибират в пещерата за зимен сън. По отношение на опазването на карстовите образувания, инж. Василев отбеляза, че при посещението на хора се нарушава топлинния баланс тъй като се повишава температурата в пещерата. „При дишането си ние издишаме въглероден диоксид, който реагира с водните пари в пещерата, превръща се в киселина, а тя разрушава карстовите образувания“, каза инж. Василев. Във връзка с опазване на каста, видовото разнообразие и популацията от прилепи, групи за посещение ще се приемат само след предварително записване на телефон 054/800-765 или на електронната поща. Посещението ще става само в делнични дни. Първата група ще бъде посрещана от 10 часа. Престоят ще бъде по около 1 час. Трасето на пещерата е 800 метра. Общо за деня ще се допускат 4 групи. Те трябва да са бъдат между 8 и 12 души. Входът е 10 лв. на човек, като плащането ще става на място, при самото посещение.
До пещера „Бисерна“ експертите от Парка препоръчват да се стигне пеша, тъй като горската пътека не е подходяща за автомобили, тясна е и по нея има вода, която изтича от пещерата. Пешеходните маршрути са два. Първият започва от парк „Кьошкове“ и е маркиран с бяло-оранжева маркировка. До „ „Бисерна“ може да се стигне и от разклона за Шуменската крепост по пътя за вилата на община Шумен. Поставена е указателна табела, табели има и по целия този маршрут. Превозните средства могат да се паркират на асфалтовия път преди завоя за вилата на Общината, или малко по-навътре в гората, където има пейки и е по-широко, уточни инж. Василев. Оттам с върви пеша по указателните табели. Разстоянието от Крепостта до пещерата е около 2 км. „Засега двата периода за отваряне на „Бисерна“ за посетители са оптималният вариант. След първия период ще бъдат направени изследвания, за да се прецени как са се отразили туристите на прилепите и карста“, каза още инж. Василев.
Ивелина ИВАНОВА