Чакърова изказа своята благодарност към Министерството на финансите за това, че е удължило срока за погасяване на временния безлихвен заем на общината. „Кредитът е взет в края на 2014 години и от близо 1,7 млн. лв. и със срок 1 година. Общински съвет одобри това и четири години рефинансираме кредита, но възможностите вече са изчерпани. От 2019 г общината няма да може да предоговори този кредит. Целевите средства за капиталови разходи които за 2019 г са 450 000 лв., ще бъдат удържани и прихващани за погасяване на кредита. За четири години общината ще бъде лишавана от целевите средства за капиталови разходи, за да се погаси този кредит“, обясни Чакърова.
Тя допълни, че през последните години са получили и средства от Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към МС. Получени са за реализиране на подпорни стени в Богутево, Чепеларе, Орехово, както и средства за възстановянане на мост в Павелско, разрушен от дъждове през 2012 г.
Чакърова припомни, че през 2018 г. три пъти общината е обявила частично бедствено положение за село Забърдо заради свлачище и едно бедствено положение за община Чепеларе в края на юни. „Най-голямата щета от проливните дъждове беше изнасянето на общински горски път в района на долна лифтова станция. През зимата той е туристическа писта. Там се наложи много сериозно да погледнем на проблема, беше необходимо да отчетем размера на щетите, да поискаме оферти от фирми за възстановяване на щетите и да се предприемат аварийните дейности в кратко време. В резултат на много усилия и нерви бяха реализирани аварийни дейности в размер на около 117 000 лв. Благодарим на министъра на вътрешните работи, че прие присърце проблема на общината и за 1 седмица средствата ни бяха одобрени като разходи за аварийни дейности и се разплатихме с фирмата в края на 2018 г.“, допълни Чакърова.
Тя обясни детайлно какви проекти и ремонти са реализирани във всяко населено място в община Чепеларе за последните три години. Сред тях са извършени ремонти на улици, водопроводи, подпорни стени, ремонти на училища и детски градини, направа на детски площадки и др. Чакърова припомни и проектите в Чепеларе в различни сфери. Сред тях са социалните проекти като топъл обяд в общината, в който са включени 485 потребители от всички насели места , проектът за личен асистент със 72 потребители, проектът „Шанс за по-добър живот в община Чепеларе“, по който са назначени на работа 36 трайно безработни хора, с ТЕЛК-ови решения и инвалиди. Чакърова припомни и за останалите проекти реализирани в общината през последната година, както и наградите, които общината е получила през годината основно в областта на туризма и приноса й в различни културни събития.
Нели ГЕРГЬОВСКА