София. София отбеляза 141 години от Освобождението си от турско робство. Честванията започнаха с тържествен молебен в църквата „Св. Неделя“. Празничен камбанен звън огласи знаменателната дата, а малко по-късно започна и молебенът. Традицията за отслужване на молебен в този ден датира още от преди 141 години. След молебена потегли литийно шествие, което завърши с поднасяне на цветя и венци пред паметниците на генерал Гурко и Цар Освободител. Събитията по повод паметната дата завършиха пред паметника на Българския опълченец, където е предвидена литературно-музикална програма и поднасяне на венци и цветя. За спокойното протичане на празника е засилено полицейското присъствие. В събитията участваха десетки граждани, общински съветници, зам.-кметът на Столична община Тодор Чобанов, зам.-председателят на БСП-София проф. Ваня Добрева и зам.-председателят на АБВ Любомира Ганчева.
Пред журналисти зам.-кметът Тодор Чобанов заяви, че свободата не ни е дадена даром и че трябва да помним и уважаваме подвигът на предците и да живеем достойни за нея. „Днес живеем в друга реалност, но никога не бива да забравяме за вековете на изпитания и че беше постигната свободата“, каза доц. д-р Чобанов. По думите му тази свобода не е дадена даром. Чобанов отчете, че в навечерието на 4 януари са загинали софийските книжари, които са се опитали да ускорят освобождението. „Стотици български помагачи преминаха Стара планина, както и стотици войници. Мнозина загинаха, за да я има тази свобода. Трябва да помним и уважаваме подвига на предците и да живеем достойни за тази свобода“, каза Чобанов.
Пред паметника на Опълченеца лидерът на БСП – София Калоян Паргов заяви, че Освобождаването на София е от решаващо значение за изхода на Руско-турската освободителна война, с което се открива пътят към Пловдив и Одрин, пътят към Сан Стефано и мирния договор от 3 март. Той припомни, че епохалните събития на 4 януари 1878 г. бележат победния ход на храбрите воини на генерал Йосиф Гурко - онзи дързък и самоотвержен преход през скованите от студ и дълбок сняг склонове на Стара планина в името на свободата на София, в името на бъдещето на братския славянски и православен български народ. Припомни и проявата на солидарност със софиянци, която демонстрират европейските консули Леандър Леге - на Франция, Вито Позитано - на Италия и Йозеф Валдхарт - на Австро-Унгария, категорично отказали да напуснат София и така не допускат опожаряването на града и унищожението на населението.
За „Фокус“ председателят на АБВ-Младежи Пламена Заячка коментира, че Освобождението на София не е единичен акт. По думите ѝ историята ни засяга ежедневието повече, отколкото осъзнаваме. „Събитието на тази дата през 1878 година е свързано с Освобождението на Плевен и Пловдив и с падането на Одрин“, добави Заячка. Тя уточни, че е важно младото поколение да познава историята, за да може да си извади поука.
По повод 141-вата годишнина от Освобождението на София, национално дружество „Традиция“ откри двудневна изложба на оръжие и униформи от времето на Руско-турската освободителна война от 1877-1878 г. и картини, предоставени от създателя на пътуващо читалище „Бащино огнище“. Събитието се провежда в Руския културно-информационен център в столицата.
Деница КИТАНОВА