спре използването на бранша за политически цели и предизборна агитация и да бъдат преустановено разпространяването на недоказани публични твърдения за корупция в строителството.
С тази цел Камарата на строителите в България (КСБ) проведе срещи с представители на властта. Първата среща бе с председателя на парламента Цвета Караянчева. Тя заяви, че осъжда всеки опит за дискредитация на българските строители и на работата им в страната и чужбина. Тя обясни, че с Камарата са говорили да направят работна група с представители от всички ПГ, специалисти по темата, а не с хора, които си правят евтин политически пиар. От своя страна, председателят на УС на Камарата на строителите в България инж. Илиян Терзиев коментира, че искат използването им за евтини политически трикове да спре. По думите му президентът е казал нещо, което не е коректно – че строят безкрайно скъпо и безкрайно некачествено, но всъщност те строят най-евтино в цяла Европа.
След парламента строителите се отправиха към сградата на Министерския съвет, където проведоха среща с премиера Бойко Борисов. По време на разговорите представителите на бранша заявиха, че спазват всички европейски стандарти при строенето на пътища и призоваха за подкрепа срещу риториката за дискредитиране на строителния бранш. В срещата участва и министърът на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова. Изпълнителният директор на КСБ инж. Мирослав Мазнев коментира, че строителите имат протести и разбираеми послания и призова да не бъдат политизирани. От своя страна министър Петя Аврамова посочи, че отношенията им със строителите са на експертно ниво и по никакъв начин няма да политизират процеса. Тя уточни, че с постановление за близо 158 млн. лв. ще бъдат разплатени на строителите за извършените дейности.
Третата последна среща на строителите бе с президента Румен Радев. В началото на разговорите той заяви, че неговото доверие и това на обществото няма да бъде спечелено с протести, декларации и пресконференции, а с качество и прозрачност. По думите му за решението на проблемите на строителния бранш изключително важно значение има изпълнителната власт. „Аз съм готов да изслушам всички ваши проблеми, виждания, визия за развитие на сектора и по най-добрия начин и да съдействам с всичко, което е в рамките на моята институция“, каза още президентът.
От своя страна, левицата също коментира темата. Председателят на БСП Корнелия Нинова посочи, че денят е прецедент в политическата история и събирателен образ на режима на Борисов, тъй като едрият капитал и властта са били в стачка срещу опозицията. Говорителят на ПГ на „БСП за България“ Елена Йончева заяви, че реакцията на Камарата на строителите показва страх и паника от извършване на независима проверка. „Отговорност обаче за качеството на българските пътища не носят строителите, затова ние не сме срещу тях, а им помагаме. Отговорност носи мафиотският начин, по който се управлява България – срастването между бизнес и власт“, каза още Йончева. Народният представител Антон Кутев посочи, че министърът на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова трябва да обясни защо по проекта „Транзитни пътища V“ разликата между договорените и изплатените от АПИ суми е повече от 250 млн. лв.
Депутатът от „Обединени патриоти“ Искрен Веселинов също взе отношение по темата, като заяви, че БСП е направила огромна грешка, тиражирайки недоказани обвинения за целия строителен бранш. „Считам, че недоволството на строителите е основателно и всички ние като представители на политика в България трябва да много да внимаваме, когато изричаме силни думи по отношение на определени сектори от икономиката. Защото всички те създават брутен продукт, създават заетост и желанието ни да се представим за радикални борци за някаква истина често може да застраши и бизнеса, и работните места“, посочи Веселинов.
Цветилена СИМЕОНОВА