Банско. Делото на Паисий Хилендарски е епохално, а животът му, заедно с всичко, което ни е завещал, е особено достоен. Това каза в интервю за Радио „Фокус“ – Пирин директорът на Музеен комплекс – Банско Светла Барякова по повод деня, в който Българската православна църква почита паметта на св. преподобни Паисий Хилендарски. „През 1962 година нашият пръв възрожденец е канонизиран за светец и той попада сред плеядата български светци, които се почитат от нашата православна църква. Така денят 19 юни е определен и всяка година на него не само банскалии, а и всички българи свеждаме глава и си спомняме за епохалното дело, за достойния живот и за това, което ни е завещал Паисий“, каза още Барякова. Тя добави, че за банскалии личността на Паисий Хилендарски е особено важна, защото те особено много почитат и тачат достойното си минало и своите видни синове.
„Освен това много ревниво пазим паметта за тях, което е характерно, тъй като банскалии съхраняваме своята традиция, независимо от това, че сме отворени към новото, прогресивното. Въпреки това винаги ще издигаме в почит това, което са завещали дедите ни. И разбира се всяка година 19 юни е всеобщ празник за жителите и гостите на Банско. Всяка година по достойнство засвидетелстваме почитта си към Паисий, но това не е само в съвремието, тъй като в Банско честванията, посветени на светеца датират от много отдавна“, добави Барякова. Тя уточни, че според покана на комитета „Отец Паисий“, чествания е имало през 1938 година. „Тогава всъщност е и създаден самият комитет, а председател е бил Борис Кюркчиев, а секретар – Асен Икономов. Още през 1912 година, когато Банско е освободено от турско робство, войводите на четите, участвали в освобождението, подписват един протокол, с който официално се обявява, че Банско е българско и свободно. В него е имало и други точки, но важно е че още тогава те пишат, че Банско е родното място на отец Паисий и Неофит Рилски. Година по-късно в своя реч иконом Костадин Чучулайн, един от първите преписвачи на паисиевата история също отделя важно място на двамата видни банскалии“, отбеляза Барякова.
Тя допълни, че през 1922 година местни общественици поставят паметен знак на мястото, където е била родната къща на Паисий, която за съжаление е изгоряла при пожар, обхванал квартала в началото на миналия век. „По-късно в центъра на Банско и по-точно през 1977 година в центъра на Банско е издигнат от мрамор мемориален комплекс, посветен на бележития българин, а от 2008 година на мястото, където е била родната къща на Паисий отварял врати Духовно-исторически център „Св. Паисий Хилендарски“, така че паметта за Паисий в Банско е много устойчива, много силна, много жива и така трябва да бъде“, заяви Барякова.
Ливия НИНОВА