Банско. Духовно-историческият център „Паисий Хилендарски“ е един от обектите към Музеен комплекс – Банско. Той е и един от най-посещаваните. Това каза в интервю за Радио „Фокус“ – Пирин директорът на музейния комплекс Светла Барякова по повод деня, в който Българската православна църква почита паметта на Паисий Хилендарски. „Той е изграден на мястото, където някога е била родната къща на Паисий. Той е изграден със средства, с голямо дарение от тогавашният председател на фондация „Български духовни образователни ценности“, който за съжаление вече не е сред нас – Георги Христов. Въпреки това е важно да споменаваме неговото родолюбиво дело винаги, когато говорим за Паисий Хилендарски и за духовния-исторически център“, каза още Барякова. Тя добави, са средства са били отпуснати и от Община Банско.
„В центъра има едно към едно възстановка на килията на Паисий, каквато е била в Хилендарския манастир и каквато вече не съществува там. Единственото място, където може да се види е в духовно-историческият център. Наистина възстановката е много точно, защото е извършено задълбочено проучване от проф. Михайл Енев, художник-фотограф и завеждащ такава катедра в Националната художествена академия. Той за съжаление също вече не е сред нас. Така че по негово скици, по негови снимки е възстановена тази килия и наистина изглежда така, както е изглеждала, когато в нея е стоял светия отец, пишейки своята „История славянобългарска“, подчерта Барякова. Тя коментира, че посетителите могат да се „потопят във времето“, в което е живял отец Паисий.
„Освен това на втория етаж има възстановка на параклиса на св. Иван Рилски в Хилендарския манастир, който се е намирал близо до килията. Това е параклиса, където монахът е общувал с Бог. Той е изграден със средства от неговия брат Хаджи Вълчо и там наистина може да се види изографисано лицето на Хаджи Вълчо като ктитор и надписа, в който се споменава, че той е дарил средствата за изграждането на този параклис“, уточни Барякова. По думите ѝ целият комплекс е изграден, така че да припомня за святото дело на Паисий и на неговите двама братя – Хаджи Вълчо и Лаврентий, но освен това да съхранява посланията му. „Затова на третия етаж има лектория, в която да се провеждат лектории, беседи, прожекции на филми, които са не само свързани с Паисий, но и с минало, настоящето и бъдещето на българският народ и българщината. Има много снимки, литографии на Атонските манастири. Там се честват празници, годишнини, свързани с историята на Банско и България. Правят се също изложби и прочие“, заяви Барякова.
Ливия НИНОВА