По време на разговорите руският президент е отбелязал, че „много страни порявяват интерес“ към развитието на проекта в Европа, но е нужно всичко да се оформи по подходящия начин и е пояснил: "Със Сърбия работим по въпроса за инфраструктурата, включително и за развитие на транзитната инфраструктура на сръбска територия. Ние сме готови да инвестираме в тази идея необходимите средства, които се изчисляват приблизително на около милиард и 400 млн. долара“.
" Всъщност сме готови да започнем тази дейност, но в карйна сметка всичко зависи и от други страни, в това число и от Евросъюза. Важно е доколко те са способни да защитят своите суверенни национални интереси в диалог с европейските структури“, подчерта руският държавен глава и припомни, че преди това не по вина на Русия е била спряна работата по проекта „Южен поток“ през България. Сега София проявява интерес „Турски поток“ да се продължи през територията на страната и да продължи "по-нататък през Сърбия, Унгария и още по-нататък ".
Путин е споменал, че и президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган, с когото ще се срещне през следващата седмица, също има позитивно отношение към тази възможност. "Тъй че ще работим и ще видим какво ще се получи ", каза руският лидер. Според него Русия е готова изцяло да натовари планирания капацитет и на „Северен поток“, и на „Турски поток“, има възможност да се запази и украинският маршрут за доставка на руски газ в Европа.
Путин е подчертал, че доставките на руски газ в Европа за 2018 година бележат рекорд – над 200 млрд. куб. м. и продължават да растат.
Превод и редакция: Ивелина Ватова