Анталия. Министърът на външните работи на Руската федерация Сергей Лавров пристига в Анталия за участие в седмото заседание на руско-турската Съвместна група за стратегическо планиране (СГСП) под председателството на ръководителите на външнополитическите ведомства на двете страни, предава TACC. Групата работи в рамките на оглавявания от президентите Съвет за сътрудничество на висше ниво. Последното й заседание се състоя в Москва през март миналата година.
Както бе отбелязано от Министерството на външните работи на Руската федерация, задачата на предстоящата среща на Лавров и турския му колега Мевлют Чавушоглу е цялостното и съществено проучване на предстоящите контакти на лидерите на страните Владимир Путин и Реджеп Тайип Ердоган по време на осмата среща на ССВН, която ще се проведе през април в руската столица. Министерството подчерта, че през 2017-2018 г. двамата министри са провели 201 срещи и 19 телефонни разговори. В Анталия се планира да бъде подписан план за консултации между МВнР на двете страни за 2019-2020 г.
В хода на срещата се планира да бъдат обсъдени регионални и международни въпроси. По този начин страните възнамеряват да сравнят позициите си за ситуацията в Близкия изток и Северна Африка, Задкавказието, Централна Азия, Украйна и Черноморския регион. Ще бъдат засегнати и начините за подобряване на ефективността на взаимодействието между двете страни в международните организации.
Приоритетни в преговорите ще бъдат аспектите на политическото споразумение в Сирия: министрите ще обсъдят съвместни стъпки за нормализиране на положението в арабската република чрез елиминиране на останалите терористи и установяване на всеобхватен национален диалог, основан на принципите на международното право, главно на Резолюция 2254 на Съвета за сигурност на ООН. Предмет на обсъждане ще бъде ходът на разграничаването на умерената част от опозицията и терористите в зоната на деескалацията в сирийската провинция Идлиб. Делегациите на двете страни ще обърнат внимание на темата за стартиране на работата на конституционната комисия. На дневен ред са и въпросите за увеличаване на хуманитарната помощ за сирийците, създаване на условия за възстановяване на страната и завръщане на бежанците.

Двустранни проекти

На срещата ще бъде обърнато специално внимание на мерките за засилване на търговското и икономическото сътрудничество между Русия и Турция. През 2018 г. стокообменът между двете страни нарасна с почти 16% и възлезе на 25,5 млрд. долара.Както бе отбелязано от руското външно министерство, Москва възнамерява да се съсредоточи върху необходимостта от премахване на останалите търговски бариери, които възпрепятстват разширяването на износа за Турция.
Планирано е да се обсъди изграждането на първата атомна електроцентрала „Аккую" в Турция и газопровода „Турски поток", които са ключови проекти в сътрудничеството между Москва и Анкара. Очаква се страните да очертаят начини за разширяване на сътрудничеството в металургията и селското стопанство, както и за засилване на военно-техническото сътрудничество.
Според руската дипломатическа служба, министрите може да засегнат и консулските проблеми, включително перспективите за по-нататъшно опростяване на режима на пътувания на гражданите на двете страни. Подготовката за Годината на културата и туризма в Русия и Турция през 2019 г. и други въпроси на културното и хуманитарно сътрудничество също ще бъдат теми на преговорите между Лавров и Чавушоглу.

Турция очаква руски туристи

През ноември Ердоган отчете рекорден брой руски туристи, посетили Турция през първите девет месеца на 2018 г. През януари 2019 г. турският лидер заяви, че Анкара очаква да приеме повече от шест милиона туристи от Русия тази година. За постигането на този показател турските власти се съгласиха с допълнително облекчаване на визовия режим между двете страни.

На 25 март Чавушоглу обяви намерението си да обсъди по-подробно с руския си колега въпроса за предоставяне на гражданите на Руската федерация на възможността да посетят републиката с личните си документи. Той изрази увереност, че в този случай броят на туристите от Русия ще се увеличи. Като пример, той цитира Украйна, чиито граждани от юни 2017 г. имат право да посещават Турция с лични документи. Според Чавушоглу след това решение броят на украинските пътници се е удвоил до 1,4 млн.
От своя страна, официалният представител на руското външно министерство Мария Захарова нарече инициативата за приемане на руски граждани в Турция с лични документи трудно приложимо, по-специално поради проблема с четенето на информация на руски език и невъзможността да се правят неоторизирани бележки в документа, включително за преминаване на границата.

Превод и редакция: Тереза Герова