Дъблин. Шестметров надуваем балон, изобразяващ американския президент Доналд Тръмп като озлобено бебе в пелена, ще бъде пуснат в небето над Дъблин от протестиращи по време на официалното посещение на ръководителя на Белия дом в Ирландия, съобщи Irish Independent, предава ТАСС.
“Baby Trump” ще бъде доставен от Лондон, където демонстрантите го използваха за първи път през юли 2018 година, за да изразят своето несъгласие с политиката на американския президент, съобщава изданието.
„Искаме да покажем на света, че Тръмп не е добре дошъл гост в Ирландия“ - обяснява Шия Фланаган, организатор на протестите, които ще се проведат в центъра на Дъблин в четвъртък. Противниците на държавния глава на САЩ планират да се съберат близо до летище Шанън, където при пристигането си на острова на 5 юни Тръмп планира да проведе разговори с лидера на ирландското правителство Лео Варадкар.
В средата на май, когато Вашингтон обяви посещението на президента в Ирландия като част от европейското си турне, Варадкар, приветствайки новината, каза също, че няма нищо против протестите. "Мирните протести са елемент от демокрацията. Никога няма да критикувам хората, че изразяват позицията си по подобен начин", каза ирландският премиер.

Превод и редакция: Иван Христов