Данните от изследването The YouGov-Cambridge Globalism показват, че 28% от британците смятат, че ползите от имиграцията надвишават вредите, в сравнение с 24% от хората в Германия, 21% във Франция и 19% в Дания. Още 20% от британците смятат, че ползите и вредите са еднакви, а 16% нямат обособено мнение по въпроса.
Резултатите противоречат на предположението, че Великобритания е по-враждебна към имиграцията, в сравнение с нейните европейски съседи. Великобритания се възприема като твърдолинейна и по-малко състрадателна по отношение на европейската миграционна криза от 2015 година, а мнозина смятат, че притесненията относно имиграцията са изиграли ключова роля при гласуването в подкрепа на Брекзит.
Експертите, обаче забелязаха смекчаване на настроенията относно имиграцията след гласуването за Брекзит, което може да бъде повлияно от перспективата за прекратяване на свободата на движение и драматичния спад на нетната миграция към Обединеното кралство от страни-членки на ЕС, като последните данни в това отношение са на най-ниски нива от 2009 година.
Като цяло, само 37% от британците смятат, че вредите от имиграцията надвишават ползите. Това е най-ниския показател в сравнение с всяка друга голяма европейска страна, освен Полша. В сравнение, 50% от италианците смятат, че нетното влияние на имиграцията е негативно, както и 49% от шведите, 42% от французите и 40% от германците.
Изследването е публикувано няколко седмици преди изборите за Европейски парламент, на които се очаква силно представяне на популистките, антиимигрантски партии в цяла Европа.
Превод и редакция: Светлин Божков