Напредъкът в общественото здраве на континента през последните 18 години може да бъде отменен, ако Венецуела не приеме помощ за контролиране на разпространението на малария, Зика, Денга и други болести, засегнали хората, предупреждават експерти в доклад, публикуван в списание Lancet Infectious Diseases.
Венецуела някога е била регионален лидер в контрола на маларията, но тъй като здравните услуги се сринаха, имаше масово заминаване на обучени медици, се казва в доклада.
„Тези болести вече се разпространиха в съседни Бразилия и Колумбия, а с увеличаването на въздушния транспорт и човешката миграция, повечето от латиноамериканските и карибските региони са изложени на повишен риск от повторно появяване на болести“, се посочва в документа.
Водещият автор, д-р Мартин Льовелин, от Университета в Глазгоу, призова за глобално действие. „Повторното възникване на болести като малария във Венецуела създаде епидемия в безпрецедентни размери не само в страната, но и в целия регион“, каза той.
„Въз основа на данните, които събрахме, бихме призовали националните, регионалните и световните власти да предприемат незабавни действия за справяне с тези влошаващи се епидемии и да предотвратят тяхното разпространение извън границите на Венецуела“.
Епидемията е свързана с нарастването на незаконния добив в джунглата близо до южната граница с Бразилия, където източници на болестта оцеляват въпреки повсеместното й елиминиране.
През последните години венецуелците се бяха спуснали в района, за да копаят злато в мини, тъй като икономиката се срина и хиперинфлацията подкопава заплатите на работниците.
Застоялата вода в ями и нехигиенични лагери осигурява перфектно място за размножаване на комари, а маларията скоро беше ендемична в много от мините. Някои миньори и техните семейства са претърпели десетки пристъпи на болестта.
Болестта на Шагас, една от водещите причини за сърдечна недостатъчност в Латинска Америка, може да се възроди, казва докладът. Денга вирусът се е повишил с повече от пет пъти между 2010—2016 г. От 2007 до 16 г. са регистрирани шест все по-големи епидемии, в сравнение с четирите през последните 16 години.
„Призоваваме членовете на Организацията на американските държави и други международни политически органи да прилагат по-голям натиск върху венецуелското правителство да приеме хуманитарната помощ, предлагана от международната общност, за да укрепи здравната система“.
„Без такива усилия, постигнатите резултати в общественото здраве през последните 18 години скоро биха могли да бъдат отменени“, каза Льовелин.