В усилията си да отслабят американската власт над международната търговия, съюзниците на Вашингтон развиват системи за подмяна, в които доларът не се използва като платежно средство.
Катализатор за подобни действия бе решението от миналата година от страна на администрацията на президента Доналд Тръмп да въведе отново санкции срещу Иран, след като САЩ се оттеглиха от ядреното споразумение от 2015 г. Великобритания, Германия и Франция не подкрепиха тези санкции, включително забраната за сделки с долари с ирански банки. Следователно те разработват система, която позволява на компаниите да търгуват с Иран, без да прибягват до долара, подчертава изданието.
Индия също е недоволна. Тя е дългосрочен търговски партньор на Иран и се нуждае от петрола на Техеран. През ноември Индия започна да използва подобна алтернативна система. Справките показват, че тя се прилага и от чуждестранни компании, които търгуват с ирански фирми.
Китай и Русия също искат да излязат от контрола на САЩ и да създадат свои собствени алтернативи на глобалната система за банков превод, която по същество се контролира от Вашингтон. Те сключват търговски сделки с разплащания в юани и рубли вместо с долари.
Световната търговия е в долари и това дава на САЩ огромна власт над почти всички вносители и износители, които купуват и продават - всичко и навсякъде. Подобна власт отдавна предизвиква недоволство сред враговете на Америка, защото ги прави уязвими за американските търговски санкции, коментират от редакцията.
Новите схеми няма да подкопаят господството на долара в световната търговия, но ще отслабят способността на САЩ да налагат своите политики на други страни, включително санкциите. Те също така ще помогнат на престъпниците и терористите да се домогват до пари извън американския контрол.
Белият дом отказа да коментира действията на други страни, които не търгуват с долари. Високопоставен служител от администрацията заяви, че на доларовите пазари САЩ работят за осигуряване на петрол от различни страни, за да сведат до нула иранския износ на нефт.
Превод и редакция: Тереза Герова