Тръмп е направил необичаен директен призив към сръбските и косовските лидери след десетилетие на напрежение, което заплашва да прерасне в нов въоръжен конфликт на Балканите, и след като неговата администрация е използвала неразкрит по-рано канал за облекчаване на напрежението с подкрепяната от Русия Сърбия.
По-рано Тачи направи необявена предварително визита до Берлин, където се срещна с американския посланик в Германия Ричард Гренел, доверен служител на Тръмп. Тогава Тачи е обещал, че ще промени курса на наказателните мита, наложени за вноса на сръбски стоки в Косово.
В кореспонденция с The Washington Post, водена на английски език, Тачи е признал, че е „готов да обмисли премахването на митата, ако за Косово бъде открит ясен начин за постигане на окончателно мирно споразумение със Сърбия".
Наложените миналия месец тарифи - ход, който разгневи Сърбия и Русия, и разтревожи Европейския съюз - бяха придружени от заплахи от страна на Косово за набиране на постоянна армия в явно противоречие на споразумението с НАТО, което подкрепя най-младата държава на Балканите след отделянето й от Сърбия.
Сърбия не признава независимостта на Косово и предупреждава за опасността от въоръжена интервенция във връзка с последните разногласия между Белград и Прищина. Русия смята, че жизненоважната роля на САЩ за създаването на страната е незаконна.
„Да, тарифите са изключителна мярка. Има желание от наша страна да я премахнем. То ще се превърне в по-силна решителност, ако почувстваме подкрепа и насоки от нашите партньори. От моя страна, ще уверя косовците в цялостната подкрепа“, е написал Тачи до редакцията.
Позицията на Тачи, която не е излагана до този момент, е представена на фона на политическа опасност от увеличаването на напрежението. Косовският президент не е в състояние сам да отмени митата, защото ще се изправи пред сериозна вътрешна опозиция в лицето на премиера Рамуш Харадинай. Но САЩ считат, че това е първа стъпка към спиране на ескалацията през последните два месеца и потенциално завръщане към онова, което се оказа най-плодотворното усилие за едно десетилетие към окончателното споразумение за мир – диалога.
„Приятелите на Косово и аз споделяме ясно разбиране за огромното предизвикателство, което имаме пред нас по отношение на това, което сме призовани да изпълним като наше историческо задължение - да направим мира възможен и жизнеспособен”, подчерта косовският президент.
Тръмп изпрати лични писма до лидерите на двете страни миналия месец, като ги призова да се върнат към мирните преговори. Въпреки че Белият дом не е обсъждал въпроса, Тачи и сръбският президент Александър Вучич публикуваха копия от получените писма в медийното пространство.
„Неуспехът да се извлече полза от тази уникална възможност би бил трагична пречка, тъй като е малко вероятно скоро да се появи друг шанс за всеобхватен мир”, написа Тръмп до косовския лидер.
„Готови сме да подпомогнем Вашите усилия за постигане на споразумение, което да балансира интересите на Косово и Сърбия. Очаквам с нетърпение да посрещнем Вас и президента Александър Вучич в Белия дом, за да отпразнуваме историческото съгласие”, пише още в писмото до Тачи.
И двамата лидери заявиха, че са приели писмата като знак, че Тръмп е готов да поеме по-активна роля като посредник, въпреки че спроед американски официални лица Вашингтон подкрепя друг подход.
„За да се реши един сложен и труден въпрос като този вековен конфликт, е необходимо силно лидерство. Участието на великите сили с влияние в региона е задължително. Като лидер на една от най-големите нации в света, аз съм сигурен, че президентът Тръмп би могъл да даде важен принос за разрешаването на конфликта", заяви на свой ред Вучич. Той обаче изрази скептицизъм към искреността на Тачи, като заяви, че той и Харадинай играят на „лошо ченге, добро ченге“.
„Опитайте се да се поставите на наше място. Какво бихте искали? Искаме възможно най-добрите взаимоотношения, надеждно партньорство и също така малко пространство за дишане, за да можем да се грижим за собствените си интереси. В замяна предлагаме истинска и надеждна подкрепа за мира и развитието на тази част на Европа, и взаимното уважение", увери сръбският президент.
В рамките на срещата си с Тачи Гренел е призовал за нормализиране на отношенията между Белград и Прищина и преки преговори между двете страни, заявиха представители на САЩ. Той също така е изразил загриженост относно правата на гейовете в Косово, включително за преследване срещу лесбийки, гейове, бисексуални и транссексуални, разкриха американски служители. Отделна среща с Вучич американският посланик в Берлин не е провеждал.
Гренел бе говорител и съветник за сегашния съветник по националната сигурност на Белия дом Джон Болтън и други американски посланици в ООН по време на администрацията на Джордж Буш. Той бе и консервативен външен политически коментатор преди да заеме поста си в Берлин миналата година. Тачи твърди, че има близки отношения с американския посланик в Прищина, но се е обърнал към Гренел като към „премиер на Тръмп в Европа“.
„Тачи и аз говорихме за важността от вземането на дългосрочни решения, а не на реакциите краткосрочен план. Бях доволен, че той се съгласи и се ангажира да работи за премахване на митата, които наскоро бяха наложени на сръбските продукти“, заяви Гренъл пред редакцията.
„Този ход би помогнал да се изпратят правилните сигнали, че той е сериозен в преговорите и за изграждането на доверие между страните", допълни дипломатът.
Тачи нарече подходът на Тръмп „новаторски" и заяви, че подкрепата на САЩ за Косово е от жизненоважно значение за бъдещето му.
През август Болтън заяви, че САЩ няма да се противопоставят на взаимно договорена размяна на територии като начин за постигане на окончателно споразумение. Това поставя администрацията на Тръмп в противоречие с Германия и много други европейски нации, които се страхуват, че всяка реорганизация на границите може да възобнови конфликтите, които разкъсаха Балканите през 90-те години на миналия век.
Но разговорите за голяма сделка между Косово и Сърбия се провалиха миналата есен и всяка от двете нации укрепи позициите си.
Косовският премиер Рамуш Харадинай, който написа авторска статия за изданието на 28 ноември 2018 г., защити 100-процентовите мита за сръбските стоки като отбранителна акция „в името на справедливата търговия, националната сигурност и нашите жизненоважни национални интереси".
В писмото си Тръмп зачеркна въпроса за размяна на територии, но езикът му подсказва, че ще приеме преначертана граница, ако и двете страни са съгласни.
„Писмото на президента Тръмп разкри много неща в ситуация, която доскоро бе белязана от нарастващо чувство на объркване и безпокойство поради цял набор от противоречиви позиции, изявления и идеи по отношение на Косово и Сърбия”, каза Тачи. Той призова за двустранни разговори „с водеща роля на САЩ в координирането на международния принос за окончателното мирно споразумение, което ще донесе признание за Косово от Сърбия“.
Даниел Вайдич, бивш старши съветник за Европа и Евразия в Комитета по външни отношения на Сената, приветства намесата на Тръмп. „В момента има реален потенциал за решаване на един от последните оставащи териториални спорове в Европа“, каза Вайдич, президент на стратегическата консултантска фирма Yorktown Solutions и член на Атлантическия съвет.
„Стратегическият интерес на САЩ е да разрешат спор, който Русия използва, за да изнудва Сърбия за подчинение и да запази Балканите постоянно дестабилизирани", каза Вайдич. „Решаването на косовския въпрос на практика би премахнало влиянието на Русия върху Сърбия и нейното влияние на Балканите. Постигането на това трябва да бъде един от основните интереси на САЩ в Европа", е съветът на сенатора.
Превод и редакция: Тереза Герова