Скопие. Македония все още е корумпирана държава с хибриден режим, показва годишният доклад на Трансперънси интърнешънъл. От 180 държави, тя е на 93 място, като нейни съседи са Косово, Монголия и Панама. Напредълът по две точки, с които Скопие се изкачи с 14 позиции по-нагоре в ранглистата, се дължи на работата на Специализираната прокуратура и участието на гражданския сектор в политиката, предава излъчващият на албански скопски телевизионен канал „Алсат – М“.
„Институциите, отговорни за упражняване на контрол върху политическата власт, трябва да бъдат укрепени, като им се осигурят условия за работа без заплаха. Имаме нужда да се премахне разликата между антикорупционните закони и тяхното прилагане на практика. Именно тук изоставаме – прилагането на законите и укрепването на институциите. Няма политическа воля да се впрегнат всички сили в борбата с корупцията“, заяви Сладяна Тасева, президент на Transparency International Македония.
Тасева казва, че неефективността на съдебната система е един от основните проблеми в страната, а що се отнася до възприятието за Специализираната прокуратура сред гражданите, то се променя поради липсата на наказания и действията на Прокуратурата в последния период.
„Отказът или създаването на пространство за получаване на нов мандат или закон чрез отказване от част от предишните искания и това, което се случи и около въпроса с промяната на Конституцията означава, е в държавата това като че ли се свежда до някакво договаряне или пазарене, а се очаква всички да вярваме, че се прави за доброто на всички, въпреки че се създават лоши прецеденти“, добави тя.
Общото заключение на доклада на Transparency International е, че в световен мащаб резултатите от намаляването на усилията за борба с корупцията създават криза на демокрацията в света. Тази година Словения получи най-високи оценки от всички страни в региона. Дания и Нова Зеландия са на върха като най-малко корумпирани държави, а най-лошо е положението в Сирия, Сомалия и Южен Судан.

Превод и редакция: Иван Христов