Белград. През последните 15 г. около 500 000 души са се изселили от Сърбия, показват данни на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Статистическата служба на западната ни съседка не обработва данни за миграцията в чужбина, но според различни проучвания между 15 и 60 хиляди сърби напускат родината си годишно, съобщава електронното издание на белградския ежедневник „Вечернье Новости“ .
Последното преброяване от 2011 г. показва, че около 45% от населението на Сърбия на възраст до 28 години е част от миграцията. Вътрешната миграция е малко над 120 000, като средната възраст за нея е 34,3 г.
Едно от изследванията, които конкретно разглеждат нагласите и намеренията на населението за преселване и определянето на въздействието на миграцията върху демографското застаряване в четири местни единици на самоуправление - Зайчар, Лесковац, Зренянин и Ужице, е проведено наскоро от Географския факултет на Белградския университет.
Резултатите показват, че дори половината от респондентите смятат, че през последните 10 години значително повече хора напускат Сърбия, 34% смятат, че повечето граждани на страната я напускат, а останалите респонденти нямат мнение по въпроса или посочват, че повечето остават.
Попитани дали обмислят да напуснат родното си място, почти 70% от анкетираните са отговорили положително. По-малко от 30% не обмислят подобна възможност. Сред решаващите фактори за пребиваване в родината са привързаност към семейството и приятелите, следвани от решен жилищен въпрос и чувство за принадлежност. По-малката част от респондетите подчертават, че са доволни от работата, стила и качеството на живот в родния си град.
От друга страна, решаващи фактори за преместване са лошото икономическо положение, по-добре платената работа, невъзможността да се намери такава, корупцията и липсата на правова държава. Интересно е, че анкетираните отговарят в негативен контекст на конкретен въпрос за възможността за преместване през следващата година. 32% не обмислят подобна опция. Само една четвърт от тях уверяват, че са решени да направят подобна стъпка през следващите 12 месеца.
В списъка на потенциалните места за преселване преобладават градове в чужбина - около 46% отговарят, че са склонни да напуснат страната, докато за 20 на сто от анкетираните опциите са или столицата Белград или друг град в Сърбия.
Основаната причина за преместване на младите хора между 20 и 24 години е по-голямата възможност за заетост, по-здравословна и по-чиста околна среда. За тези, които са малко по-възрастни, е важно да имат същите шансове за развитие, докато родителите с малки деца и възрастните хора смятат, че трябва да се постигне по-голям напредък в социалните и здравните грижи. Факторът свободно време е важен за по-ниско образованото население, докато качеството на живот – за високообразованите.

Превод и редакция: Тереза Герова