"Разговорите за изграждането на част от газопровода за Сърбия са на дневен ред и, без съмнение са от най-важните. Сърбия е изключително заинтересована от изграждането на тази част от газопровода. Мисля, че сме много близо до това," каза Антич, като подчерта, че "Сърбия, съседните страни, европейските страни имат голяма нужда от нови доставки на газ."
Както се съобщава, сръбският президент Александър Вучич е заявил, че страната не възнамерява да се откаже от руския газ в полза на по-скъп втечнен газ, за да угоди на Запада.
Русия е готова да инвестира около 1,4 милиарда долара в развитието на инфраструктурата в Сърбия за прокарване на газопровода „Турски поток“ през страната, заяви руският президент Владимир Путин, отговаряйки на въпрос на кореспондента на TACCпо време на съвместна пресконференция със сръбския президент Александър Вучич.
"Ние със Сърбия планираме общи проекти, касаещи развитието на инфраструктурата, включително транзитната инфраструктура на сръбската територия, ние сме готови да инвестираме в нея необходимите ресурси, те ще възлязат на около 1,4 милиарда долара", каза руският лидер, отговаряйки на въпроса за възможността за удължаване на газопровода „Турски поток” през Сърбия, но подчерта, че всичко зависи от това до каква степен другите страни ще могат да защитят суверенните си национални интереси в диалог с европейските структури", подчерта Путин, имайки предвид България.
„Газпром“ в най-скоро време ще започне изграждането на инфраструктура в Сърбия за продължението на „Турски поток“, заяви Алексей Милер, председател на борда на директорите на "Газпром", по телевизионния канал „Россия-1". "Капацитетът вече е мобилизиран и строителството ще започне буквално съвсем скоро", отговори той на въпроса за началото на изграждането на газотранспортната инфраструктура в Сърбия.
По въпроса за напрегнатия диалог между Белград и Прищина руският президент Владимир Путин заяви, че Русия съжалява за решението на косовските власти да създадат своя армия и смята това за риск за дестабилизиране на положението на Балканите.
Според него Москва и Белград са заинтересовани да гарантират, че ситуацията на Балканите остава стабилна и сигурна. Президентът на Руската федерация припомни, че Москва подкрепя постигането от Белград и Прищина на "жизнеспособно и взаимно приемливо решение за Косово въз основа на Резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН".
Президентът на Русия отбеляза, че руско-сръбското сътрудничество не e подвластно на международната политическа конюнктура и нарече преговорите с Вучич успешни , като изрази благодарност към сръбския лидер и членовете на делегацията за съществените и продуктивни преговори. Той също така благодари на жителите на Белград и на гражданите на Сърбия за топлото и сърдечно посрещане, като подчерта че "всички членове на руската делегация са го усетили". Путин изрази увереност, че постигнатите споразумения ще укрепят още повече руско-сръбското приятелство.
Редакция: Юлиян Марков