На второ място е сегашният президент Петро Порошенко с 16,65%. На трето място е лидерът на „Отечество“ Юлия Тимошенко - тя има 13,49%. Вярно е, че централата на Тимошенко вече е оспорила преминаването на Порошенко във втория тур. Според изчисленията на щаба, Зеленский и Тимошенко трябва да се борят за президентството във втория кръг.
Четворката на лидерите е затворена от представителя на партията „Опозиционна платформа - за живот“ Юрий Бойко - той има 11,45% от гласовете, според ЦИК на Украйна. В същото време, избирателната активност е била 63,48%, т.е. 17,5 милиона души са дошли на избирателните секции.
„В известен смисъл гласовете на Зеленский и Бойко могат да бъдат сумирани, но само теоретично на избирателно ниво. Малко вероятно е те да са съюзници“, каза Михаил Погребински, директор на Киевския център за политически изследвания.
Той счита също така за възможен съюз между Тимошенко и Зеленский във втория кръг.
„Теоретично споразумение между тях не може да бъде изключено, тъй като Коломойски има нормални отношения с Тимошенко и няма да бъде против такъв съюз. Но има една стара истина, че гласовете не могат просто да бъдат предадени. Съюзът на Тимошенко и Зеленский е възможен само, ако Тимошенко се съгласи да бъде премиер при президента Зеленский. Но, на първо място, това е малко вероятно тя да предприеме такава стъпка. Второ, Зеленский едва ли ще направи това“, заключи експертът.
От своя страна Киевският политически анализатор Денис Гаевский счита, че сделката между Зеленский и Тимошенко е много реалистична. „Вероятността за формална и неформална подкрепа от страна на лидера на„ Отечество ”в полза на Зеленский е доста висока. Освен това при президент Зеленский ще бъде много по-лесно да се превърне Украйна в парламентарна република, а Тимошенко ще получи шанс да се бори за креслото на премиера. Това е в нейните интереси“, каза Гаевски.
„Във втория кръг, който ще се състои на 21 април, вероятно не само Юрий Бойко, но и гласовете на Александър Вилкул вероятно ще стигнат до Владимир Зеленский, което е приблизително 45% от всички, които гласуваха на първия тур. Социологията твърди, че около половината от украинците са съгласни с предоставянето на специален статут на Донбас и тези хора гласуваха главно за Зеленский, Бойко и Вилкул“, заяви той пред вестник „ВЗГЛЯД“.
Експертите също отбелязват, че изборите отново затвърдиха дълбокия вътрешен конфликт в украинското общество - страната отново се е разделила електорално на Югоизток и Запад. Според данните от екзит пола, цитирани от украинския телевизионен канал „112“, Зеленский е събрал най-много гласове на Изток и Юг, включително в Донбас. Става дума за Днепропетровск, Запорожие, Харков, Донецк, Луганск, Николаев, Одеса и Херсон. Между другото, Юрий Бойко се очакваше да получи най-много гласове в Донбас, като спечели поне две области.
Порошенко, напротив, печели повече гласове на Запад, Север и в Центъра на страната, което означава Волинска, Лвовска, Ровненска, Закарпатска, Ивано-Франковска, Тернополска, Чернивецка, Виницка, Кировоградска, Полтавска, Хмелницка, Черкаска, както и Житомирска, Киевска, Сумска и Черниговска области.
Що се отнася до столицата, там. Съдейки по социологическите проучвания, гласувалите за Зеленски са по-малко, отколкото за Порошенко. Успехът на Порошенко в столицата, най-вероятно, се дължи на факта, че в Киев е по-лесно да се използва административния ресурс. В допълнение, концентрацията на държавните служители в столицата е по-висока, отколкото във всеки друг регион на Украйна.