Вестникът обяснява, че Китай не членува в Арктичесия съвет, но през 2013 година му е даден статут на наблюдател и Пекин се надява да използва северния търговски коридор, който се отваря с топенето на ледниците.
„Те искат да са сигурни, че ще могат да минават през Северния полюс и да преведат от там търговския си трафик“, обясни Фого в интервю пред Washington Examiner.
Американските компании „нямат интерес“ да плават през такъв „Полярен път на коприната“, твърди адмирала, като посочва, че повечето плавателни съдове на САЩ са прекалено големи, за да плават в такива плитки води.
„Всъщност разглеждахме това. Китайците имат множество различни видове кораби, които могат да преминат транзитно през Арктика, така че искат да са сигурни, че имат участие там“, пояснява още Фого.
Държавният секретар Майк Помпео прие исландския външен министър Гудлаугур Тор Тордарсон във Вашингтон през януари, което бе последвано от пътуване до Рейкявик и втора среща миналата седмица, припомня изданието.
„Ако Америка не участва, ако се отдръпнем, други ще запълнят вакуума и руснаците и китайците виждат това и използват всяка възможност, която им се открие. Мисля, че това представлява риск за обичащите свободата държави, като Исландия и Америка“, заяви Помпео, като добави, че Русия и Китай искат да „доминират и контролират“ в региона.
Както пише вестникът, „Китай е постигнал икономически пробив в Исландия и Дания. Също така демонстрира военна сила в северните води, най-вече чрез съвместните учения с Русия в Балтийско море през 2017 година.
„Идването им там беше начин да изпратят сигнал на САЩ: „Когато се забърквате с нашите съюзници, ние се забъркваме с вашите“, заяви служител на Европейския съюз пред Washington Examiner, като обаче добави, че Русия и Китай „всъщност не са толкова близки, колкото им се иска да вярваме, че са“.
Адмирал Фого също предвижда търкания между Пекин и Москва. „Не съм сигурен дали руснаците споделят конкретно тези интереси“, заяви той. „Виждаме голяма активност между китайците и руснаците, но руснаците считат Арктика за своя територия. А всъщност това е международна зона и затова имаме интерес да я запазим свободна и отворена“.
Превод и редакция: Иван Христов
Още военни новини четете в специализираното издание на Фокус "Военни известия"