На територията на Унско-санския кантон в Босна и Херцеговина, където има приемни центрове за мигранти, епидемиологическата ситуация става все по-опасна, оттам идват предупредителни неофициални данни за поява на епидемии, болести и зарази сред мигрантите, съобщи Танюг, цитирана от БТА.
Тревожна е ситуацията в приемните центрове Бира и Мирал, в които са настанени около 3000 митранти.
"Става дума предимно за млади хора на възраст от 15 до 30 години. Много от тях са диагностицирани с ХИВ, има и болни от СПИН, туберкулоза, хепатит Б и хепатит С, има и наркомани. Ситуацията е много тревожна", каза Нермина Чемалович, министър на здравеопазването в Унско-санския кантон.
Тя подчерта, че здравната защита не само на мигрантите, а и в целия кантон става все по-голям проблем и здравните работници се стараят да я държат под контрол, но в приемните центрове това не е възможно.
"В хале, в което се намират около 2000 мигранти, епидемиологичната ситуация не може да се контролира", каза Нермина Чемалович.
Прочетете още
- 09:00 При сделки на жилища „на две цени" има риск за купувача, а държавата губи милиони ВИДЕО
- 08:00 Вълна от обири на коли по варненските плажове - задигат всичко, дори маркови очила на 10 години
- 07:31 Боклуци покриха беседка в парк в Стара Загора СНИМКИ
- 08:15 Трус във ВМЗ - Сопот: Целият управителен съвет подаде оставка