За последните две години светът се изправи пред безпрецедентни промени. Пандемията, която завладя целия свят, промени живота на милиарди и отне живота на милиони. Безпрецедентните мерки за справяне с вируса затрудниха икономиката, ограничиха пътуванията, въздействаха на образованието и повлияха на самите нас. По време на борбата със заболяването, интегрирането на ваксини в процеса на овладяването му се създаде ново напрежение по целия свят и ново разделение между хората, което в България се почувства болезнено силно.
Светът не успя да се справи с последствията от вируса, когато друг исторически момент излезе на дневен ред. На 24 февруари Владимир Путин нареди на армията на Руската федерация да нахлуе в съседна Украйна. Тлеещият от 2014 г. конфликт между Киев и Москва избухна с пълна ярост, а в мелачката на войната към края на годината жертвите и от двете страни са десетки хиляди души. Цифра, която е неопределена с точност заради усилията и на двете страни да прикрият загубите си - по пропагандни и военни подбуди.
В подземията на Азовстал откриха "фургон на смъртта" със 152 замразени тела
Фотограф за видяното в Буча и Ирпин: Най-лошото дори не може да се снима
Инфраструктурата на голяма част от Украйна попадна под ударите на военните действия, а нови области от територията на Киев се оказаха окупирани. Милиони украинци се впуснаха към границите на страната, търсейки сигурност от бомбите и ракетите на частите на Путин. Но Русия също се обезкървави. Освен загубите в “специалната военна операция” страната бе напусната от огромен брой руснаци, избрали да живеят в чужбина пред лицето на санкции, цензура и автокрация.
Руски БТР се появи на границата с Грузия, руснаци захвърлят колите си и бягат пеша ВИДЕО
Протести след решението за мобилизация в Русия, близо 900 са задържани СНИМКИ
Призракът на войната се завърна на Стария континент с ярост, незапомнена от времената на Втората световна война и конфликтите в Югославия. ЕС въведе серия от икономически мерки срещу Кремъл, стигна се и до блокиране на огромни ресурси на руската държава и руски граждани. А ситуацията допълнително подхрани инфлацията и кризата за ресурси.
Военните действия породиха и заплаха от световна хранителна криза заради морската блокада, която бе наложена от Русия в Черно море. Ситуация преодолява със споразумение между страните.
Newsweek: НАТО ще победи Русия за три дни
Прогнозите за бърз край на военните действия се превърнаха в мираж, а геополитическият възел между ЕС,Русия и САЩ се затегна по безпрецедентен начин. След първоначалният шок от руската атака, мотивираните и части на Украйна успяха да си възвърнат много от загубените части на страната. Това стана и с мащабната военна помощ от САЩ, държавите от ЕС и други части на света.
Ядрената риторика върна мрачния спомен за Карибската ракетна криза от средата на миналия век, а в новинарските хроники се появи темата за симулации на ядрени нападения над градове по света. Зачестиха и ядрените учения на Москва, и тренировки на страните в НАТО, а европейски държави вече хвърлят милиарди за въоръжение и сигурност.
"Ядрената триада" на Русия започва засилени дежурства
Когато си възвърнем всичко наше, ще завършим тази война
Но дори без помощта на сводките от дипломатическите борби, новините за унищожена бойна техника и “неутрализираните” бойци войната стигна навсякъде по света. Това, разбира се, стана с помощта на социалните мрежи.
Още в първите часове на конфликта хора на хиляди километри от Украйна виждаха публикации на бягащи от Киев. Появиха се кадри на пикиращите изтребители, унищожени бойни колони от бронетехника и трупове на цивилни и военни.
Путин: Западът е готов да нанесе удар на всяка страна
Някак неусетно, но рязко и категорично, военният конфлик между Украйна и Русия, оплетен в интересите на НАТО, САЩ, ЕС и реакциите на Турция, Китай и Иран, измести фокуса на общественото внимание от заплахата на вируса.
Страхът от ядрен развой на конфликта очерта непозната глобална заплаха пред всички нас. Притеснения, които допреди едва 10 месеца изглеждаха като от минал период на историята, или от сюжет на напрегнат блокбъстър.
Конфликтът засили и икономическите и енергийни проблеми, надвиснали над Европа. И докато в по-голяма част от света мерките бяха премахнати, в Китай властите не отстъпиха от драконовската си политика на нулево разпространени на вируса. Стратегията, въведена в страната, доведе до локдауни на цели квартали или градове при появата на огнища на зараза, породи в края на октомври протести с невиждани мащаби от десетилетия. Властите действаха чрез репресии срещу тях, но и смекчиха санитарната си политика.
37 милиона заразени на ден: Китай регистрира рекордно огнище на коронавирус
Някъде в целия този пъзел, разбира се, е и нашата родина България. Войната донесе у нас поредна доза безпощадно разделение - както на обществено, така и на политическо ниво.
А политиците се оказаха между чука и наковалнята както при действията си за справянето с пандемията, така и с решенията за Украйна и Русия. Властта, попаднала във въртележката на серия от избори, трябваше да навигира между желанията на едно разделено обществото и отговорностите на България в Европа и НАТО. Управниците ни предприеха по-сдържан подход към Кремъл, независимо, че Москва вкара България в списъка на “неприятелските страни”, а посланникът на Федерацията си позволи някои не съвсем дипломатически действия.
Митрофанова: Американците и англичаните командват България
България не трябва да подминава случая с Христо Грозев с мълчание
Годината бе белязана и от други кардинални процеси в различни точни на света. Безпрецедентни протести, които избухнаха заради убийството на млада иранка, разтърсиха властта на аятоласите в Иран. В САЩ спорно решение за забрана на абортите раздели общественото мнение и провокира недоволство. При това на фона на наближаващи избори за президент, за които Доналд Тръмп обяви, че ще участва.
В Страната на неограничените възможности обществено напрежение предизвика и ограничаването на правото на аборт в някои от щатите. Отново напрежение се появи между Косово и Сърбия, а на другия край на света също се чу звън на оръжие. Китай извърши безпрецедентни сухопътни и морски военни маневри, което стана в отговор посещението на Нанси Пелоси в Тайван. На този фон президентът на САЩ Джо Байдън заяви, че неговите военни ще защитават Тайван, ако Китай нахлуе на острова.
Български и световни знаменитости режат косите си в знак на солидарност към Махса
Събитията от изминалата година ще предопределят и горещите теми на новата 2023-та. Путин, Байдън и лидерите на ЕС, заедно със Зеленски, ще търсят разрешаване на конфликта с оглед на целите си. Важно място ще има и справянето с последиците от разрива в енергийните и икономически санкции между ЕС и Русия. А междувременно битката с вируса няма да престане, но ще се води в сянката на разрешаването на една от кървавите войни в съвремието ни.
Заради Китай: твърде рано е да се говори за края на пандемията от COVID-19
Според древната китайска мъдрост, това да живееш в интересни време е проклятие. През изминалата година станахме свидетели на справянето с една криза – борбата с вируса, но изпаднахме в окото на друга – новата фаза във войната между Украйна и Русия, разместваща баланса в световната геополитика. Какви ли ще са другите премеждия на новата година? Само времето ще покаже.
Светът ще бъде разтърсен от глобални промени: Прогнозите за 2023 година на най-ярките визионери
Прочетете още
- 21:30 Кой разпъва чадър над бизнесмена Иван Тобиев, за да копае години наред незаконно в Марица?
- 20:01 Джип заобиколи огражденията, "цъфна" на тротоар в Пловдив СНИМКИ
- 22:20 Родител твърди, че питбул подгонил детето му в столичен парк
- 21:00 Руши ли се един от символите на София? Розета падна от Орлов мост СНИМКИ