Виждали ли сте слънчеви и лунни затъмнения? А знаете ли каква е разликата между тях? Ето всичко, което трябва да знаете за това как позициите на Земята, Луната и Слънцето се комбинират, за да създадат някои от най-зрелищните събития в небето.

Какво причинява слънчевото затъмнение?

Слънчево затъмнение се случва, когато Луната се движи между Слънцето и Земята, блокирайки слънчевата светлина и хвърляйки сянка върху Земята.

Това може да се случи само по време на новолуние, когато луната е разположена пред слънцето.

Орбитата на Луната обаче е наклонена с около 5 градуса, така че обикновено пропуска слънцето от наша гледна точка. Само когато се подравни перфектно, ставаме свидетели на слънчево затъмнение.

Как може да се случи това, когато луната е 400 пъти по-малка от слънцето?

За късмет слънцето е 400 пъти по-далеч от Земята, отколкото луната, което ги кара да изглеждат почти с еднакъв размер в нашето небе.

Следващото пълно слънчево затъмнение ще се случи на 12 август 2026 година. Но то ще се вижда от Гренландия, Исландия и Испания.

Какво причинява лунно затъмнение?

Лунно затъмнение настъпва, когато Земята застане между Слънцето и Луната, което води до проектирането на сянката на Земята върху лунната повърхност.

По дефиниция това може да се случи само по време на пълнолуние.

Въпреки че пълните луни се случват приблизително на всеки 29 дни, лунните затъмнения са сравнително редки, тъй като орбитата на луната е леко наклонена спрямо орбитата на Земята около нашата звезда. В резултат на това Луната обикновено преминава над или под сянката на Земята, вместо през нея.

Следващото пълно лунно затъмнение ще се състои на 13-14 март 2025 г. и ще се вижда най-добре от Северна и Южна Америка, както и от части на Европа и Нова Зеландия.

В България ще може да видим полусенково лунно затъмнение. То ще започне на 14 март минути преди 6 часа сутринта българско време. Местният максимум ще бъде около 6:33 и ще приключи към 6:45.

Колко често се случват затъмненията?

Всяка календарна година има два „сезона на затъмненията“, всеки от които продължава между 31 и 37 дни, които могат да създадат между четири и седем затъмнения, според НАСА.

Тези сезони на затъмнения са периоди, когато подравняването на Земята, Луната и Слънцето причинява или пълнолуние да се движи през сянката на Земята, или изглежда, че новолуние преминава през слънчевия диск.

Затъмненията не се случват всеки месец, защото луната обикаля около Земята по орбитален път, който е малко по-различен от еклиптиката (пътят на слънцето през нашето дневно небе).

Въпреки че тази орбитална пътека е наклонена с 5 градуса спрямо еклиптиката, тя я пресича два пъти всеки месец. Луната обикновено пресича еклиптиката, когато Слънцето е разположено другаде по нея. Когато нова луна пресече еклиптиката, настъпва слънчево затъмнение.

Когато пълнолуние пресича еклиптиката, това води до лунно затъмнение. Когато едното се случи, следва другото, поради което обикновено има две затъмнения в рамките на един сезон на затъмнения, разделени от две седмици.

Видове слънчеви затъмнения

Има три основни вида слънчеви затъмнения. По време на частично слънчево затъмнение изглежда, че Луната се движи през част от слънцето, блокирайки го от видимост. Това събитие трябва да се гледа през очила за слънчево затъмнение и трябва да се използват слънчеви филтри на камери, бинокли и телескопи.

По време на пръстеновидно слънчево затъмнение луната покрива само центъра на слънчевия диск, оставяйки ярък „огнен пръстен“ около краищата му. Това също е опасно да се гледа без защита на очите. Цялото събитие е нещо като частично слънчево затъмнение.

За разлика от това, по време на пълно слънчево затъмнение - което е предшествано от частично затъмнение - луната напълно покрива слънцето , разкривайки външната атмосфера на слънцето, наречена корона, по време на пълното. Това е единственият път, когато е безопасно да гледате слънчево затъмнение с просто око, тъй като цялата слънчева светлина е блокирана.

Съществуването на пръстеновидни и пълни слънчеви затъмнения се обяснява с леко елиптичната орбита на луната, което означава, че видимият й размер нараства и намалява в течение на месец.

Видове лунно затъмнение

Лунното затъмнение има между една и пет фази. По време на полусянка лунно затъмнение, луната преминава само през външната, по-светла полусянка на Земята, с леко затъмнение като единствен визуален ефект. Ако се движи през полусянката на Земята и след това част от нея премине през нейната сянка - най-тъмната част от сянката - тази част от луната потъмнява при частично лунно затъмнение.

Когато тези фази са последвани от луната изцяло навлизаща в сяната, има пълно лунно затъмнение на „кървава луна“, когато цялата лунна повърхност става червена по време на пълното. Ефектът се получава, когато слънчевата светлина се филтрира от земната атмосфера . Когато луната напусне сенника, се вижда частично - и след това полусянка - затъмнение.

Следователно пълното лунно затъмнение има пет различни фази. За разлика от слънчевото затъмнение, всички фази на пълното лунно затъмнение са безопасни за гледане с просто око.