Международен екип от астрономи е успял да установи периодично повтарящ се радиосигнал от дълбокия Космос, който се повтаря приблизително на всеки 16 денонощия, съобщава Science Alert, цитиран от БНР.
Сигналът е от вида FRB - fast radio burst, бързо радиоприпукване и по мнението на учените идва от обект, разположен в самия край на спираловидна галактика на разстояние от около 500 милиона светлинни години от Земята.
Известни са около 150 FRB, но само при десетина от тях е установена повторяемост. При конкретния радиосигнал, наречен FRB 180916.J0158+65, учените са открили, че той се появява почти на всеки час в продължение на 4 дни, след което заглъхва. След 12 дни явлението се повтаря.
Изследването е обхванало 409 дни и почти не е регистрирало отклонение - явлението се повтаря на всеки 16,35 денонощия. Изследователите са почти сигурни, че излъчването не може да се дължи единствено на черна дупка, но не изключват възможността то да е следствие от комбинация между черна дупка и звезда.
Прочетете още
- 20:36 Зловещи разкрития за смъртта край Лъвов мост: Спор, бутане и трима в ареста СНИМКИ
- 13:41 След смъртта на ученик: гимназия в Сопот отмени връчването на дипломите
- 16:50 Тапа на „Тракия": две катастрофи и проливен дъжд блокираха движението към Пловдив СНИМКИ
- 19:00 Как се продават новите жилища? Откраднато е над 1 млрд. евро ДДС само в София и Пловдив ВИДЕО