Защо с напредването на възрастта здравето неизбежно се влошава, въпреки че хората живеят все по-дълго? Ново мащабно изследване потвърждава една от най-старите еволюционни теории за стареенето, но същевременно дава надежда, че този процес може да бъде повлиян.
Проучването, публикувано в списание Nature Reviews Genetics и цитирано от ScienceAlert, разглежда т.нар. „сянка на естествения подбор“ - концепция, формулирана още в средата на XX век.
Еволюционни генетици са анализирали огромни генетични бази данни, включващи информация за стотици хиляди души. Резултатите потвърждават теорията, че с напредването на възрастта естественият подбор постепенно отслабва влиянието си върху човешкия организъм.
Според учените еволюцията е насочена основно към успешното размножаване. След приключването на репродуктивния период натискът на естествения подбор намалява, което позволява натрупването на вредни генетични мутации, проявяващи се в по-късна възраст.
Изследователите посочват още, че някои гени, които са полезни в младостта, могат да се окажат вредни в старостта. Например ген, който подпомага репродуктивната функция в ранните години, но повишава риска от рак след десетилетия, остава „предпочетен“ от еволюцията, защото увеличава шансовете за оставяне на потомство.
Това обяснява защо, въпреки увеличената продължителност на живота, възрастните хора често страдат от множество хронични заболявания.
Въпреки на пръв поглед песимистичните изводи, учените виждат и повод за оптимизъм. По-доброто разбиране на еволюционните механизми на стареенето може да помогне за разработването на нови терапии, които не само да удължат живота, но и да направят напредналата възраст по-здрава и по-качествена.
Според авторите на изследването в бъдеще може да се намерят начини за промяна на някои от биологичните приоритети на организма, така че негативните последици от стареенето да бъдат значително ограничени.