Медицински сестри и помощници ще обгрижват по два часа всеки ден възрастните и самотни, както и болните хора в пенсионна възраст. Това предвижда нова програма за социален патронаж.

Тя е на Министерството на труда и социалната политика и насочена към улесняването на бита и всекидневието на възрастните хора и на хората с увреждания. Социалният патронаж е насочен към всички общини в България. Идеята е хората, които са в затруднение, да имат достъп до здравеопазване. Предвижда се всеки ден, до два часа, при тях да са на разположение медицинско лице или домашна помощница, които да им помагат в покупката на лекарствата, да им измерват кръвното налягане и да им оказват долекарска помощ при необходимост, както и да им помагат за поддържане на чистотата, пазаруването и готвенето.

От услугата по програмата ще могат да се възползват и хора с психични заболявания, които към момента срещат големи затруднения след изписването им от лечебните заведения и обгрижването вкъщи от близките.

При необходимост потребителите на медико-социалната услуга по домовете ще бъдат придружавани от медицинска сестра до болница, ако се наложи да бъдат приети, да им бъдат направени изследвания или за контролен преглед. Това ще става с автомобили, които също ще бъдат купени за целта на програмата. Придружаване ще получават и самотните и болни възрастни хора, които са класирани по нея, и при изписване от лечебно заведение до дома им.  Общините могат да кандидатстват по програмата до края на февруари. Общият й бюджет е за 47 млн. лева и ще помогне на повече от 17 000 души. Средствата са разпределени между всички общини според процента на възрастните хора в населеното място и броя на хората с увреждания.

Предвижда се по-бедните общини да получават и повече пари, ако се класират по програмата. В рамките на програмата Министерството на здравеопазването ще подготви методика за обучаване на хората и екипите, които ще работят по нея. Предвижда се първите проекти да стартират през пролетта.