Да се създаде национален фонд за политиките за българите в чужбина, от който да се осигурят допълнителни средства на българските съботно-неделни училища, за културни прояви и др. Това предлага вицепрезидентът Илияна Йотова. Днес тя ще отчете втората година от мандата си. Акцентът е върху работата ѝ с българите в чужбина.

За 2 г. Йотова се е срещнала с българските исторически диаспори в повечето европейски страни и на Балканите. Установила е контакти с общностите ни в САЩ и Аржентина, а са я потърсили от Казахстан.

На всички срещи с вицепрезидента сънародниците ни споделят, че не срещат достатъчна подкрепа от българската държава, и заявяват желание да работят заедно с България. Необходима е цялостна държавна политика за българите в чужбина - от образованието, запазването и развитието на езика до мотиви и условия за тяхното връщане в страната, смята Йотова.

Вицепрезидентката препоръчва и актуализиране на законодателството и структурата, която ще провежда политиките за сънародниците ни в чужбина. Тя ще организира създаването на интернет платформа за общуване на българите по света с държавата, чрез която да се осъществява и политика на едно гише. Очаква се да заработи през тази година.

Готова е и концепцията за създаването на Български национален културен институт по подобие на “Сервантес” и “Гьоте”.

След няколко студентски лаборатории с обучаващи се у нас чужденци с български корени, тази година Йотова ще направи и форум, на който ще събере такива студенти с работодатели, за да ги подпомогне в намирането на работа у нас.

Вицепрезидентът предлага още паметните сгради да бъдат включени в исторически туристически маршрути, за да бъдат съхранени.