Мъжките магарета в България са на изчезване. Това провокира Тракийския университет в Стара Загора да започне работа по програма за спасяване популацията на животните, които буквално изчезват в страната.
Познатите като красиви, работливи, но и интатливи животни – магарета изчезват, алармират учените.
"След 89-та година България имаше 300 хиляди магарета. В момента са под 20 хиляди. И ако тогава не е пресилено да кажем, че на две семейства се е падало едно магаре. Сега, към момента, има села, където няма нито едно магаре", каза д-р Манол Карадаев в еифра на "Събуди се".
Намирането на мъжко магаре за разплод в старозагорско, се оказва наистина трудна задача.
Петко е на преклонната 25-годишна възраст и живее в село Шейново. Изчезването на магаретата и според стопанина му, се дължи на механизацията в селското стопанство.
"Това е логично, защото то е и непотребно на съвременника магарето, тъй като е ползвано най-често за теглителна сила за работа в селското стопанство", заяви Карадаев.
А магаретата могат да бъдат и са много полезни и в други сфери.
"Може би малко хора знаят, че магарешкото мляко е едно от най-лечебното. Използва се и в козметиката", каза д-р Манол Карадаев.
Могат да се използват и за терапия.
"В днешно време, когато децата са обрадени с техника, с компютри, с лаптопи и таблети, синдромът на хиперактивното дете е много разпространен и ездата било, то с коне или с магарета, повлиява положително на тяхното здраве и на много места в България. Особено с коне се използва този метод на терапия, наречен "хипотерапия", добави Карадаев.
А в днешно време все повече деца, са виждали магаренце по-по скоро на картинка, но не и на живо.
Отглеждането на магарето не е трудно. Рядко боледува. Издържа на топло и студено. Не е претенциозно към храната.
За едно всички са категорични, че магаретата, колкото и да са добри, се славят със своя нрав.
В университета в Стара Загора, започват работа по проект за спасяване на магаретата в България.