Електронно здравно досие, до което ще имат достъп телковите комисии, здравната каса и Агенцията за хората с увреждания, ще е най-бързата мярка за повече контрол при издаването на инвалидните решения. Информацията в него ще обхваща целия здравен статут на кандидатите за инвалидност. Електронният профил ще заработи още тази седмица в четвъртък, но ще се надгражда с допълнителна информация.
Това обяви зам.-министърката на здравеопазването след среща на министър Кирил Ананиев с представители на организации на хора с увреждания, двете организации на майките на деца инвалиди и омбудсманката Мая Манолова.
“Така хората с наистина тежки заболявания ще могат да бъдат проследявани не само на ниво ТЕЛК, но още от възникване на заболяването”, обясни Начева.
Влязлата в сила преди 6 месеца наредба за медицинската експертиза не е довела до увеличение на жалбите от пациенти или до орязване на телковите решения, показвал анализ на здравното министерство, който Ананиев вчера представи на организациите на хората с увреждания. По-ниските проценти инвалидност в конкретни случаи се дължали на подобряване на състоянието на пациентите, стана ясно от изявлението на Начева. Медицински пропуски от прилагането на новата наредба имало само в началото, но това било, защото някои от телковете не били добре обучени, допълни още тя.
“Институцията на омбудсмана е залята от жалби на хора, ощетени от новите правила, на които е даден значително по-нисък процент неработоспособност”, контрира обаче Мая Манолова. Според сдруженията на инвалидите анализът на здравното министерство не отговарял на реалността.
Здравното министерство ще даде данните си на организациите, за да направят те собствен анализ. Манолова пък ще предостави на хората на Ананиев жалбите до нея, с които да се запознае министерството.
Следващата среща за реформата на телковете ще е на 11 февруари, когато трябва да се обсъдят промени в наредбата за медицинската експертиза. Предложения имало и на срещата вчера. Едно от тях било да се запазят процентите на основните заболявания, каквито са сега, но да се върне възможността за добавяне на проценти от съпътстващите заболявания.