Кучетата може да са най-добрият приятел на човека, но хората са отчасти виновни за смаляването на мозъците на кучетата. Учени от Унгария съобщават, че домашно куче има значително по-малък мозък в сравнение с неговия див прародител. Мозъците на домашните кучета са еволюирали, за да станат по-малки, защото кученцата живеят в по-проста среда, която изисква по-малко мозъчна сила в сравнение с техните диви събратя.
Въпреки че експертите твърдят, че може да има други фактори, водещи до намаляване на размера на домашните кучета, те не идентифицират какви точно са те. Въпреки това в дивата природа фактори като хибернация може да подхранват намаляването на размера на мозъка за други видове в семейството на кучетата, както е за енотовидно куче.
"Кучешкият вид е опитомен от преди най-малко 15 000 години. Днес съществуват над 400 породи кучета и общият модел е, че относителният размер на мозъка е драстично намален.“, казва екипът от учени. Теорията, че мозъкът на кучето е намалял през вековете, заради опитомяването, е широко приета както от ветеринари, така и от изследователи.
Независимо дали става въпрос за търсене на храна, избягване на хищници или намиране на партньори, домашните кучета трябва да се справят с по-малка мисловна дейност в сравнение с дивите кучета. Поради това намаляване на нуждата от мозъчна сила, мозъците на домашните кучета постепенно са се свили, гласи теорията. Екипът обяснява: „Смята се, че това явление е резултат от намалената необходимост от метаболитно скъпа мозъчна тъкан в опитомена среда.“