Препоръчваме на първия учебен ден да не се струпват всички ученици, да има плавен график на откриване на учебната година и то е на открито, обяви служебният зам.-министър на образованието Мая Гайдарова.

"В насоките си МОН ясно е разписало всички възможни ситуации, както и процедурите, които следват директорите. Нашето виждане е, че трябва да имаме максимално присъствено обучение във всички училища в страната с основен приоритет здравето на учениците", добави тя.

Гайдарова допълни, че в училищата ще има осигурени маски за всяко дете, което е забравило своята.

"Организацията за 15 септември е почти готова – първи, пети, 7. и 12. клас ще са на тържественото откриване, това са около 700 човека. Колкото и да е на ротационен принцип, това е тържество и има емоции, въпреки всичко ще се постараем да има дистанция между отделните класове. Апелът на директорите е тези насоки да придобият административно-тежък характер, да имат подпис на министър и да придобият характера на заповед, което е много важно", заяви директорът на столичното 119 СУ "Акад. Михаил Арнаудов" Диян Стаматов.

Гайдарова пък обясни, че в зависимост от това дали има конкретни препоръки на Министерство на здравеопазването или областната управа, МОН планира да даде възможност за плавно откриване на учебната година на открито в област Търговище.

Какви са анти COVID правилата в училищата у нас?

Маските няма да са задължителни за децата в предучилищна възраст. Те няма да се изискват и в 1. до 4. клас, когато децата са в час, но ще са задължителни в общите помещения и в междучасията. В тази ситуация обаче класните стаи ще трябва да бъдат проветрявани поне два пъти по време на часа и поне за 1 минута.

МОН реши окончателно за маските в час: Кои деца и кога ще ги носят?

За учениците след 5. клас маските и предпазните средства са задължителни навсякъде. Учителите ще могат да са без маски по време на час, но само ако се спазва дистанция от метър и половина между тях и децата.

Същото правило важи и за часовете по физическо на закрито - при редовно проветряване, и ако пространството се ползва само от една паралелка.

Остава принципът за преминаване към ротационно обучение при 10% ученици със симптоми на COVID-19 или много заболели преподаватели. В тези случаи първи преминава към онлайн обучение випускът с най-много заразени или контактни.

1-ви, 5-и и 8-и клас – с присъствени родителски срещи, в училищните дворове. Как?