Банките взимат средно по 3,91 лв. от разплащателната ни сметка, за да ни плащат тока, парното и водата, обявихa от БНБ. За година банките в страната са повишили повечето си такси с между 10 и 30 на сто.

Сред причините за това е пандемията, която намали желанието на хората да взимат заеми и ограничи икономическата активност в страната.

От основните банкови операции най-висока е таксата за плащане на битови сметки чрез директен дебит от разплащателната сметка на клиента.

За тази услуга  цената е 3,91 лв., ако сметката на доставчика на комунална услуга е в друга банка, и 2,05 лв., ако е в същата банка. Ако човек използва услугите на банка, за да си плаща ток, вода, парно и телефон, трябва да плати средно 15,64 лв. на месец.

Таксата за директен дебит към сметка на доставчик на комунални услуги в същата банка е нараснала с 19,2%, или с 33 ст. за година. А за плащания към сметка в друга банка - със над 15%, или с 52 ст.

Втората най-висока такса на основните банкови услуги е паричен превод към сметка в друга банка, който е нареден от клиента на хартия в офис на финансовата институция.

За тази услуга банките взимат средно 3,88 лв. Това е повишение с 19%, или с 63 ст. за година. Именно плащането на битови сметки на клиентите и паричните преводи са най-често използваните банкови услуги, предава Труд. Банковите такси за обслужване на разплащателни сметки също са нараснали. За да има разплащателна сметка с дебитна карта към нея, човек трябва да плаща средно по 2,44 лв. на месец.

Ако към разплащателната сметка няма дебитна карта, средната такса на банките е още по-висока - близо 3 лв., или точно 2,97 лв. на месец.

Обслужването на сметка с дебитна карта е нараснала с 21 ст. за година, а за сметка без банкова карта - с 58 ст.

Значително са повишени и таксите за теглене на суми до 1000 лв. в брой от гише в банка. При част от банките клиентите плащат средно по 2,81 лв. за услугата, а при други банки 0,41% от сумата, но не по-малко от 3,50 лв.

Точно преди година клиентите са плащали или средно 2,26 лв., или 0,27% от сумата, но не по-малко от 2,80 лв.

При онлайн банкирането почти няма промяна на таксите през последните 12 месеца, показват данните на БНБ. По този начин банките се опитват да стимулират използването на онлайн банкиране.