НАП надуши кеш покупка за 7 650 748 661 лева. Законът уж беше друг?

НАП надуши кеш покупка за 7 650 748 661 лева. Законът уж беше друг?

Заради открити само за два месеца стотици случаи на плащания на големи суми в брой за стоки и услуги Национална агенция за НАП напомни, че съгласно действащото законодателство в страната суми в размер на и над 10 000 лв. трябва да се извършват само чрез превод или внасяне по платежна сметка.

Поводът за напомнянето е резултатът от извършения от приходната агенция подробен анализ на предаваните по дистанционната връзка между фискалните устройства и сървъра на НАП данни от документи за продажби и сторно операции в периода 17.06.2020 г.-17.08.2020 г.

Установено е, че от средата на юни до средата на август са издадени 2620 фискални и системни бона за продажби, платени в брой на стойност на и над 10 000 лв., без същевременно да е издаден сторно фискален или системен бон към тях и без стопанисващото фискалното устройство задължено лице да е вписано в регистъра на обменните бюра и да извършва сделки с чуждестранна валута в наличност, което би го освободило от поставения от закона праг.

От 2620-те случая 598 са за суми в диапазона от 10 000 лв. до 20 000 лв., а 15 - от 1 000 000 лв. до 7 650 748 661 лв. Простата сметка показва, че при повече от 2000 случая са платени в брой суми между 20 000 лв. и 1 млн. лева.

Нарушенията са извършени от над 480 задължени лица в близо 70 вида търговски обекта, сред които такива за търговия на едро и дребно с хранителни стоки и с некласифицирани другаде стоки или услуги, изтъкват от НАП.

Неспазване на изискването за прага от 10 000 лв. при разплащания в брой е установено и в ресторанти, хотели и закусвални, както и в обекти за тютюневи изделия, алкохол и безалкохолни напитки, при продажба на автомобили и мотоциклети, предоставяне на медицински услуги и др.

НАП обръща специално внимание на бизнеса, за предвидените в Закона за ограничаване на плащанията в брой значителни санкции за лицата, които извършат или допуснат извършването на нарушения с разплащания в брой.
На физическите лица се налага глоба в размер 25 на сто от общия размер на направеното плащане, а юридическите лица подлежат на имуществена санкция в размер 50 на сто от общия размер на направеното плащане.

Икономическите оператори, отбелязва НАП, следва да имат предвид също така, че в НАП се получават данни на всеки 5 минути за всички издадени фискални и служебни бонове за продажби, регистрирани и отчетени чрез фискалните устройства и Интегрираната автоматизирана система за управление на търговската дейност и че приходната агенция има възможност да извършва своевременен анализ на получената информация и данъчен контрол.

Напишете коментар
captcha

Виж още

Комисията за енергийно и водно регулиране прие предложеното поевтиняване на
"Булгаргаз" ЕАД предлага окончателната цена на природния газ за месец май да
Международната рейтингова агенция Fitch Ratings потвърди дългосрочния
Ударна ревизия на Закона за хазарта. В последното редовно заседание на 49-ото
Лихвите по кредитите за жилище тръгнаха нагоре, показват данните на БНБ към
Ръководството на Летище Пловдив участва на престижния международен форум Routes