Джамал ще гони злите сили и ще благославя за здраве и берекет в русенското село Кошов днес, когато се отбелязва Ивановден по стар стил.
Това съобщи кметът на населеното място Михаил Маринов.
Маскарадната игра е вписана през 2010 г. в националната представителна листа на нематериалното културно наследство "Живи човешки съкровища-България". Джамалът е зимна обредна игра в периода след Мръсните дни, изпълнявана по Ивановден от ергени, водени от женен мъж. Заедно разиграват чучело в животинска форма, наречено Татунчо. Играта на маскарадната дружина цели да създаде ред, да подреди света след хаоса, настъпил с края на старата година и с изминалите Мръсни дни.
Маринов обяснява, че ритуалът датира от 1875 година. По Ивановден Татунчо ходел по къщите да гони злите духове и да благославя за здраве и берекет. Постепенно маскарадният обред бива забравен, но през 1976 г. инициативни самодейци успяват да го възстановят. Окиченият с тъкани кърпи и козяци Татунчо се води от мъж, наречен Хаджибаба, облечен в кожи.
Покрай него играят около петнайсетина мъже. Лицата им са скрити от маски, направени от кратуни. Украсени са с кичури от кълчища, а за шарените им носове се използват дръжките на кратуните. Мъжете обикалят ритмично около Татунчо, като пеят песен и размахват дървени саби. Те се удрят по гърбовете, на които имат поставени възглавници от овчи кожи.
Маринов, който също участва в ритуала, каза още, че Джамалът се представя на фолклорни събори, фестивали и празници, като е печелил много награди.
Прочетете още
- 15:07 Жена твърди, че мъж се самозадоволява пред деца в София
- 14:00 Влизат за вода, а се озовават на покрива ви: Непознати притесняват жителите на с. Казанка
- 16:00 Подготовка за обир в София? Неизвестен неутрализира видеонаблюдението на жилищен блок
- 17:00 Млад мъж плати таксата на непозната дама, блокирана на паркинг в Търново