Фармацевтите ще работят днес с жълти жилетки в знак на протест. Причината за недоволството, нова европейска наредба, която влиза в сила от 9-ти февруари. За да я изпълнят, аптекарите ще трябва да направят големи инвестиции за нов софтуер.
Идеята е да се регистрира всяка продажба, като така до пациентите ще достигат лекарства, които не се фалшиви.
„Стартираме национални протестни действия в цялата страна постепенно. С жълти жилетки сме, за да привлечем внимание, има много проблеми, които се събраха с течение на времето и дойде вече крайният момент”, обясни фармацевтът Антон Вълев.
Няма наредба, нямаме яснота какво ще се случва. Има един делегиран регламент, но няма наредба. Чакаме да видим какво ще стане, очакваме отговор от институциите, обясни и негов колега.
По думите им фармацевтите трябва сами да си купят софтуер и да извършат верификация безплатно, на практика за да защитят интереса на големите фармацевтични компании.
Притесненията на фармацевтите са, че няма да се справят с такава инвестиция. От Здравното министерство увериха, че ще има 6 мисица период на адаптация, в който аптеките няма да бъдат глобявани.
Прочетете още
- 17:00 Потрес! Възрастна жена се хвърля по коли заради място
- 16:00 Паркиране по софийски: Шофьор сряза ограничително колче с флекс
- 10:00 „Ниши на ужаса" край детска градина се превърнаха в свърталище за опасни практики
- 11:03 Майка издирва сина си в Берлин: Намериха личната му карта, той е в неизвестност СНИМКА