143 млн. лв. ще бъдат изплатени до дни по мерките за необлагодетелствените райони и „Натура 2000”. Ще бъдат пуснати и остатъчните бюджети по подмерки 4.1 и 4.2, а приемът по тях ще се отвори в средата и в края на годината. Това съобщи министърът на земеделието и храните Десислава Танева при откриването на АГРА 2016 в Пловдив. 25-тото издание на форума включва още 6 прояви, между които „Винария” и „Фудтех”. В него участват над 670 компании от 29 държави.
Преди да пререже лентата министър Танева коментира, че за 2015 година българското земеделие отбелязва възходящ тренд в производството на всички отрасли, с изключение на млечното говедовъдство. Изпълнителният директор на Агенцията по лозата и виното инж. Красимир Коев се похвали, че за миналата година сме изнесли над 50 млн. литра, а сме изпили между 110 и 120 млн. литра. Той допълни, че има засилен интерес към засаждане на българските сортове мавруд, тамянка, рубин, гъмза, широка мелнишка лоза и др.
Участниците в мегафорума, който ще продължи до 28 февруари демонстрират модерни технологии, техника, оборудване и материали за над 150 бранша. Научните институти от системата на Селскостопанска академия показват последните си разработки. Сред тях е нов сорт алабаш, както и нов сорт пивоварен ечемик.
Прочетете още
- 11:57 Шофьорът е бил с телефон в ръка преди фаталната катастрофа на "Тракия"
- 15:00 Жена сигнализира за измама с цените при сергии за продажба на череши в София
- 12:41 Виждали ли сте Никол, близките ѝ я търсят СНИМКА
- 14:00 Куриер или нарушител? Спор за паркиране завърши с обвинение за удар по автомобил