Затоплящите се отношенията на Северна Корея с бившия си враг САЩ и помирението със своя южен съсед са далеч от единствените революционни промени, случващи се на корейския полуостров, пише Sputnik, цитиран от Фокус.
Въпреки една до някаква степен имат заредена връзка през последните години, севернокорейският лидер Ким Чен-ун замина за Китай за трети път в последните три месеца за среща с китайския президент Си Дзинпин в Пекин в сряда. Междувременно южнокорейският президент Мун Дже-ин е в Русия, където ще се срещне с президента на Русия Владимир Путин в петък.
Джон Рос, награждаван колумнист и старши член на Института Чонгянг към университета Ренмин в Китай, се присъедини към предаването на радио Sputnik „Loud and Clear“, за да обсъди икономическите и геополитически мотивации зад промяната в дипломатическите контакти между съседните държави.
В подготовката на срещата между Путин и Мун, южнокорейският президент предложи план за тръбопровод, който да прокарва руски газ през корейския полуостров и дори към Япония. Междувременно прекомерното наблягане на Ким Чен-ун върху стабилизирането на икономиката на страната си може да бъде взаимноизгоден сценарий за Северна Корея и Китай, който е в процеса на революционизирането на търговията в Азия със своята инициатива „Един пояс, един път“.
„Има много силна историческа връзка между Северна Корея и Китай, която има някои нежелани елементи в нея“, обясни Рос. Заклещена между чука и наковалнята, Корея се бори в продължение на векове между Китай и Япония за независимост.
Въпреки това, от Корейската война насам, когато Южна Корея заменя японското колониално господство за одобрено от САЩ правителство, Северна Корея и Китай имат комунистически партии“, заяви Рос.
Официалната идеология на Северна Корея е „чучхе“ (вид автаркия), но „всъщност това е комунистическа партия и това със сигурност им дава рамка за дискусии, които преминават отвъд обикновените междудържавни отношения“ с Китай. „Голямата разлика, разбира се, е икономическата политика“, смята колумнистът.
„Китай има много успешна икономическа политика и ако трябва да сме честни, Северна Корея няма такава“, допълни той.
Заради това, според Рос, Пекин ще бъде доволен, ако Пхенян изравни икономическата си политика с неговата, което би значило нарастващ капиталистически сектор и международни търговски отношения за първи път от смъртта на китайския комунистически лидер Мао Дзедун през 1976 година.
Мун Дже-ин се срещна с руския министър-председател Дмитрий Медведев в четвъртък и ще се срещне с Путин в петък. Междувременно Путин покани Ким Чен-ун в Москва, почти веднага след срещата на върха в Сингапур.
Рос отбеляза, че Русия „има интерес“ в променящия се пейзаж на дипломатически отношения в региона. „Докато основната граница на Северна Корея е с Китай, не по-малко важна е и границата с Русия. И кой, честно казано, може да се довери на САЩ, ако превземат Северна Корея, която е перспективата представена от някои хора в САЩ – че трябва реално да има обединение, което на практика би било превземане на Северна Корея от Южна Корея“, обясни Рос.
Той наблегна на потенциалните руски геополитически интереси, обрисувайки историческите паралели. „САЩ преместиха своите сили в Източна Европа чрез НАТО, въпреки обещанията, които бяха дадени на Горбачов че това няма да се случи, и аз не мога да повярвам, че Русия ще бъде ентусиазирана за това, че Америка ще отиде в Северна Корея, което би означавало че ще имат граница с Русия в изтока също“, заяви Рос.
Прочетете още
- 17:00 Арестуваха кмета на Бойчиновци! По пътя за София му е станало лошо СНИМКИ
- 16:00 BMW се намърда пред гараж в Асеновград, заслужава ли да му спукат гумите?
- 18:13 Тръмп нарече ракетните удари срещу Русия „подстрекаване към война"
- 18:59 Отдъхнете си! Пускат движението през „Солунска” и „Хаджи Димитър” в Пловдив