Планираната сделка между евроскептиците на Бепе Грило и про-европейската група на либералите в Европейския парламент АЛДЕ пропадна, по-малко от 3 часа, след като членовете на италианското Движение "5 звезди" я одобри.

Либералите отказаха да приемат италианските евродепутати от Движение 5 звезди и 10 минути след началото на сбирката им в Брюксел вторник вечер, техният лидер Ги Верхофстат обяви, че тя няма да се състои.

"Стигнах до заключението, че няма достатъчно гаранции да продължим заедно да реформираме Европа", обяви Верхофстат, който договори проектосделката. Според него сега се оказало, че няма "достатъчно обща основа" за обединение с Движение 5 звезди.

Подготвяната сделка се провали толкова внезапно, колкото беше договорена. Либералните депутати, които бяха сред най-гласовитите поддръжници на европейския проект, отказаха да приемат евроскептиците в редиците си. Около 30 от 68-те членове на групата са се обявили против, докато лидерът им Верхофстат искал да има подкрепата поне на 2/3 от колегите си, за да парафира сделката.

След като Грило обяви, че 78,5% от членовете му подкрепят сливането си, различни групи сред либералите, включително младежката им организация, обявиха, че са против.

Хърватският евродепутат от АЛДЕ Иван Якович заяви, че групата е разделена и че обединение няма да има въпреки че той лично се е опитал да обясни на колегите си, че то ще е добро за тях и за Европа.

"Хубаво че в последна сметка либералите решиха да останат верни на Европа", коментира водачът на християн-демократите от ЕНП Манфред Вебер.

Отхвърлените италиански евроскептици, които обявиха че напускат групата на Найджъл Фараж, ще бъдат независими евродепутати. По-рано партийният лидер на Движение 5 звезди Грило обяви, че вече нямат общи цели с британския евроскептик, с когото бяха съюзници в продължение на 2 години и половина в ЕП.

Плановете за сливане на еврофили и еврофоби идват във време, когато Европарламентът си търси нов председател на мястото на напускащия Мартин Шулц. Лидерът на либералите Ги Верхофстат е един от шестимата кандидати за поста. Нито една парламентарна група няма достатъчно гласове да наложи своя кандидат.