Законът за съдебната власт - на поправителен в парламента. Мнозинството в залата се съгласи с ветото на президента и започна обсъждане на текстовете наново. Обект на критики и коментари е решението да се отдели Националната следствена служба от Прокуратурата. Това решение беше прието в началото на юни по предложение на „Възраждане”.

След оспорван дебат, депутатите приеха ветото на президента. Така само след месец, Следствието отново се връща към Прокуратурата.

За поправката на текстовете застанаха от ГЕРБ и ПП-ДБ. Според тях бъдещите реформи трябва да бъдат предшествани от задълбочена дискусия, а приетите в началото на юни промени са били по-скоро прибързани.

От „Възраждане” атакуваха мотивите на президента и ги определиха като политически. Стигна се до размяна на остри реплики с БСП, които заподозряха, че предложените промени от „Възраждане” са под контрола на ГЕРБ.

От ИТН застанаха на страната на „Възраждане” и са категорични, че НСлС и Прокуратурата трябва да са независими едни от други.

След като президентът върна за преразглеждане Закона за съдебната власт, управляващите се съгласиха - текстовете имат нужда от корекция, предаде Нова.

„С нула гласа „за”, предлагам да не се приема за втори път”, заяви Стою Стоев, председател на правната комисия, ПП-ДБ.

„В желанието си да ускорим съдебната реформа, прибързахме малко”, коментира Бранимир Балачев от ГЕРБ. „Аз ще подкрепя ветото, нека да използваме връщането, за да приведем дебат”, допълни той.

От „Възраждане”, които предложиха Следствието да се отдели от Прокуратурата, атакуваха ветото.

„Ветото съдържа политически мотиви и е срещу „Възраждане”. Следствието е подчинено на прокуратурата и е използвано за политически поръчки”, смята Петър Петров от „Възраждане”.

„Уважаеми президент, твърде скоро забравихте, три години ще се навършат откакто екип на специализираната прокуратура влезе в Президентството”, каза още Петров.

Последва и отговор от управляващите.

„Всичко, което наведохте като аргументи, е несъстоятелно. Големият разговор е днес. Може ли да приемаме изменения, правени на коляно”, каза Йордан Иванов от ПП-ДБ.

От БСП също се обявиха „за” ветото.

„Ние подкрепяме ветото. На 2 юни в нарушение на правилника, още тогава казахме, че така не се приемат закони, недопустимо е нещо, което не е гледано на Второ четене в комисия да се гласува”, заяви Мая Димитрова от БСП.

Имаше и подозрения за задкулисни договорки.

„Вашият законопроект ще се превърне в жертва, за да си пазят имунитетите, за да ползват парламента като параван”, коментира Радостин Василев.

„Аз съм съгласен, че за месец имаме коалиционен катарзис, очевидно от рокадите на върха на прокуратурата”, коментира Петър Петров от „Възраждане”.

Снимка: БГНЕС