„Когато сме заедно и държим на традициите не само за спомен, но и за бъдещето, ще преодолеем всяка криза.“ Това заяви Илияна Йотова в Троян на откриването на 29-ия Български фестивал на сливата.

„С упорство и желание вие, балканджии, запазихте фестивала въпреки трудните години на ограничения заради пандемията от Ковид-19“, посочи Йотова. Тя благодари на кмета на Троян Донка Михайлова и на цялото общинско ръководство за подкрепата за развитието на талантите. „Добрият стопанин се вижда още от вратата“, обърна се Йотова към кмета Михайлова.

Фестивала вицепрезидентът определи като феерия от цветове, звуци и таланти, като изтъкна, че е част от престижната ранг листа на европейските фестивали.

Вицепрезидентът се включи и в шествието „От раклите на баба“.

Фестивалът е продължение и развитие в нови форми на популярния „Празник на сливата и троянската сливова ракия” имащ в годините на своето съществуване популярност и почитатели сред местната общност и гостите на града и общината.

Всеки празник си има история…

В с. Борима например разказват, че Празника на сливата има близо 80 годишна история. С призива на селския глашатай :„…Хайдееее…На Стафуня в нивата на празника на сливата. Ракийка си вземете и на празника идете…” се давало началото. И всички се отправяли към нивата на рода Стафунски след прибиране на реколтата. Там се отчита колко богата е била реколтата, колко сливи са изсушени, колко ракия е варена на казанката. След това от нивата, участниците в празника се отправят към центъра, където с празнично слово кметът или директорът на училището приветстват присъстващите боримци и гости от околията. След официалната част започва веселието. Свири селската духова музика, играят хора и на дълга трапеза са насядали хората, като всеки си носи във „връзка” /кърпа/, в която е завит домашен хляб и салата също от къщи и всеки си носи прибори за храна, задължително всеки си носи и ракия, и чашки да черпи другите от своята реколта.