Спрените руски доставки доведоха до извънредна среща на енергийните министри от Европейския съюз. Там е и българският енергиен министър Александър Николов. Eвропейският съюз подготвя забрана за руски петрол, от която ще бъдат изключени вероятно Словакия и Унгария.

Преди спешните кризисни разговори на министрите на енергетиката, държавите от Съюза останаха разделени за това дали да се налага ембарго на руските енергийни източници. Унгария даде да се разбере, че против, а Германия също не е готова да наложи забрана на руския газ, но може да се справи без него до края на годината. Очаква се тази седмица Брюксел да предложи шести пакет от санкции, включително ембарго за закупуване на руски петрол – мярка, която ще лиши Москва от огромни приходи, но която също раздели Евросъюза. Очаква се Комисията да предложи изключение за Словакия и Унгария или дълъг преходен период. Забраната вероятно ще бъде въведена до края на годината.

България подкрепя предложението на Европейската комисия за Съвместна платформа за общо закупуване на природен газ. Ускорено се работи по техническото приключване до средата на годината на газовата междусистемна връзка с Гърция. Ефективното въвеждане в експлоатация на интерконектора има ключово значение за реалната диверсификация на газовите потоци в Югоизточна Европа“ подчерта българският министър на енергетиката Александър Николов.

„Видяхме миналата седмица, че има ясно желание да бъдат подкрепени Полша и България с диверсифицирани доставки. Техните съседи са готови да им доставят газ”, заяви Кадри Симсон, еврокомисар по енергетиката.

„Призоваваме държавите да не се съобразят с исканията на Путин и да не плащат в рубли. Не трябва да подкрепяме банка „Газпром”. Не трябва да подкрепяме руската икономика. Не сме задължени да следваме декретите на Путин, да спазваме законите на Путин. Ние си имаме европейски закони. Имаме национални закони. Нашите фирми имат договори с „Газпром”. Затова не е необходимо да се съобразяваме с исканията му”, посочи Ана Москва, министър на околната среда на Полша, предава Нова тв.

Очаква се тази седмица Брюксел да предложи шести пакет от санкции, включително ембарго за закупуване на руски петрол – мярка, която ще лиши Москва от огромни приходи. Русия доставя 40 процента от газа в Общността и 26 процента от петрола. От началото на руската инвазия в Украйна, държавите от Евросъюза са платили на Русия 46 милиарда евро за газ и петрол.