Американският президент Доналд Тръмп обяви преди минути, че въвежда 10% мита за Дания, Норвегия, Швеция, Франция, Германия, Обединеното кралство, Нидерландия и Финландия заради ситуацията с Гренландия. Припомянме, че такава заплаха той отправи преди няколко дни.
Президентът на САЩ отбеляза, че тарифите срещу Дания, Франция, Германия, Великобритания и други страни ще останат в сила, докато не бъде постигнато споразумение за получаване на Гренландия.
Тръмп заплаши с мита страните, които не одобряват плана му за Гренландия
"Време Дания да се отплати - световният мир е заложен на карта! Китай и Русия искат Гренландия и няма какво да направи по въпроса. В момента те имат две кучешки впрягове като защита, едната от които е добавена наскоро. Само Съединените американски щати, под ръководството на президента Тръмп, могат да играят в тази игра и то много успешно! Никой няма да докосне това свещено парче земя, особено след като националната сигурност на Съединените щати и на света като цяло е заложена на карта", написа в TruthSocial американският държавен глава.
Митата влизат в сила от 1 февруари, а на 1 юни 2026 г. то ще бъде увеличено на 25%. Тарифите ще са в сила докато не бъде постигната сделка за пълното и цялостно закупуване на Гренландия.
View this post on Instagram
ЕС обмисля отговор на митата на Тръмп заради Гренландия
Прочетете още
- 18:00 От въпросите на Тина Ивайлова до Европейската прокуратура ВИДЕО
- 16:00 Пет жертви за няколко часа. И най-страшното е, че вече свикваме с това
- 19:00 „Ще ви разкажем играта!": Осили, кърлежи и джунгла до колене изкараха хората извън нерви
- 18:45 Русинова след трагедията на АМ "Тракия": Днес убихме две деца с некомпетентност и безхаберие