Докато страхът от Трета световна война продължава да тежи над света, руски министър предупреди при какви условия Владимир Путин би започнал ново нападение.
От инвазията в Украйна през 2022 г. насам напрежението остава високо, а шансовете Киев и Москва да постигнат мир изглеждат малки. В Европа растат опасения, че Путин тества решимостта на НАТО, след случаи на нарушено въздушно пространство и сбиване на руски дронове от Полша, както и подобни инциденти в Естония.
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте предупреди страните да се подготвят „за мащаба на конфликтите, които преживяха нашите предци“. Британски министри също предупреждават за растящия риск, като подчертават, че Европа може да се изправи пред война „по-голяма и по-кървава от всичко в последните десетилетия“.
В същото време руският външен министър Сергей Лавров заяви, че Москва „няма намерение да воюва с Европа“, но подчерта, че пресичането на две „червени линии“ може да доведе до военен отговор:
– разполагане на европейски войски в Украйна;
– конфискация на руски активи.
Европа вече е замразила руски активи за над 210 млрд. евро и обсъжда използването на част от тях за финансова помощ към Украйна. Обединеното кралство също подкрепя идеята и е наложило най-тежките санкции срещу Русия, като е замразило активи за над 25 млрд. паунда.
Лондон подчертава, че войната засяга пряко националната сигурност. Говорител на премиера Киър Стармър заяви, че защитата на страната остава „абсолютен приоритет“.
Превод: GlasNews.bg
Прочетете още
- 22:00 „Ама той е пълен": Чужд пепелник, една чанта и морални терзания във Велико Търново ВИДЕО
- 21:00 Новата екстра в 604: Качваш се като пътник, слизаш като навигатор
- 18:00 Осем линии, но без лиценз и самолет: Новият „превозвач" на Летище Пловдив - реалност или кризисен пиар?
- 20:00 Предупреждение към българите в Гърция: Проверявайте болтовете на джантите