Над 315 милиарда тона лед се откъснаха от Антарктика под формата на огромен айсберг. Леденото парче е с площ около 1600 квадратни километра, съобщи Би Би Си.
Айсбергът се откъсна от ледения шелф Амери. Това е най-големият къс лед, който се отделя от него в последните 50 години.
Размерите на айсберга, който носи името D28 означава, че движението му трябва да се наблюдава, защото потенциално представлява опасност за корабоплаването.
Амери е един от трите най-големи ледени шелфа в Антарктика, намира се в източната част на континента. Учените смятат, че D28 е дебел около 210 м и в него има 315 милиарда тона лед.
Теченията вероятно ще понесат айсберга в западна посока, като разпадането и стопяването му ще отнеме години, прогнозират учените.

Прочетете още
- 18:00 От въпросите на Тина Ивайлова до Европейската прокуратура ВИДЕО
- 16:00 Пет жертви за няколко часа. И най-страшното е, че вече свикваме с това
- 19:00 „Ще ви разкажем играта!": Осили, кърлежи и джунгла до колене изкараха хората извън нерви
- 18:45 Русинова след трагедията на АМ "Тракия": Днес убихме две деца с некомпетентност и безхаберие