Над 130 хиляди души излязоха по улиците на градовете и селата в осемте острова от Канарския архипелаг с искане да се ограничи масовия туризъм, който съсипва родните им места. Под лозунга "Канарските острови имат граница“ те поискаха и въвеждането на екоданък и регулиране на покупките на жилища от чужденци.


Туризмът представлява 35% от брутния вътрешен продукт на Канарските острови и близо 40% от заетостта и въпреки това местните жители твърдят, че не усещат да живеят по-добре при постоянно растящия брой външни посетители, дори напротив-островите се замърсяват, водата се изчерпва, а жилищата поскъпват главоломно. Според тях трябва да се наложи мораториум върху строежите на нови хотелски комплекси и издаването на туристически лицензи на частни имоти, за да се ограничи масовия туризъм, който "съсипва островите". "Липсва ми земята, която познавах", "Къде са парите от туризма?" и "Спасете младежта от робство" бяха само част от плакатите, които протестиращите в Тенерифе носеха.

Към тях по-късно бяха добавени и две гигантски марионетки с лицата на регионалния премиер Фернандо Клавихо и председателя на асоциацията на работодателите в хотелите Хорхе Марихал, които присъстващите обвиниха в лично обогатяване от развитието на туризма. Според тях е време моделът да се промени и "Канарските острови да се върнат на жителите им", пише БНР.

Демонстрации в тяхна подкрепа имаше и в други градове на Испания като Мадрид, Барселона, Малага, Гранада и Палма де Майорка, както и в чужбина- Берлин, Лондон и Брюксел. Канарците, живеещи извън островите повториха тезата, че масовият туризъм "прогонва местното население", но обърнаха внимание и на високите нива на бедност, ниските заплати, ескалацията на цените на наемите и жилищата, както и на природните бедствия.