Планета, която прилича на Земята, може да е дом на извънземни.
Това твърдят астрофизиците от университета в Уоруик, които бяха част от международния екип, който имаше задача да открие нова обитаема планета с размерите на земята.
Екипът от учени е работил съвместно с НАСА и Европейската космическа агенция. Новооткритата планета носи името Gliese 12b. Температурните стойности, измерени там, са същите като по време на горещата вълна във Великобритания преди 2 години, съобщи Би Би Си.
Според учените това е една от малкото открити досега планети, на които човечеството може да оцелее. Gliese 12b се намира на 40 светлинни години от земята.
Приблизителната температура на повърхността на планетата е около 42 градуса, но учените още изследват атмосферата.
Новооткритата планета прави една обиколка около своята звезда на всеки 12,8 дни. Размерите й наподобяват тези на Земята.
"Планети като тази са много малко. Рядка възможност е да можем да я изследваме толкова внимателно", каза астрофизикът Томас Уилсън от университета Уоруик.
Прочетете още
- 19:00 Скрита камера разкри практика, за която всички говорят. Сигнализирахме институциите ВИДЕО
- 22:00 Новата вълна, която пренареди картите: Как Филип и Венци от New Wave Music събраха Анелия и Деси Слава
- 18:00 Кърлеж и години лутане: Майка разтърси мрежата с разказ за лаймска болест при дете
- 18:45 Едра градушка и наводнени улици в Лом, дървета са съборени във Видин ВИДЕО+СНИМКИ