Червените и преработените меса увеличават риска от развитие на сърдечносъдови заболявания, съобщи изданието "МедикълЕкспрес", като цитира мащабно британско проучване.
Изследването на специалисти от Оксфордския университет е обхванало над 1,4 милиона души, наблюдавани в продължение на 30 години. Всеки от участниците е попълвал въпросник за хранителните си навици, след което е било проследено здравословното му състояние.
Заключенията от анализите показват, че консумацията на 50 грама на ден преработени меса (бекон, шунка и колбаси) увеличава риска от коронарна болест на сърцето с 18%. Потреблението на 50 грама дневно на непреработени червени меса (свинско, агнешко и говеждо) повишава риска от подобно заболяване с 9%. Учените не могат да установят ясна връзка между консумацията на птичи меса (пиле или пуйка) и развитието на коронарна болест на сърцето.
Причините за това може да са високото съдържание на наситени мазнини в червеното месо и на сол в колбасите. Високият прием на наситени мазнини повишава нивата на т.нар. лош холестерол, а прекалената консумация на сол повишава кръвното налягане.
Холестеролът и високото кръвно налягане са рискови фактори за развитието на коронарна болест на сърцето.
Резултатите от мащабното изследване са публикувани в изданието "Критикъл ривюс ин фуд сайънс енд нютришън".
Прочетете още
- 09:18 Кошмар! Мъж наръга трима души в София, има загинал СНИМКИ
- 16:41 Училище Космос разпространи официална позиция: Нямаме нищо общо с Калушев и Роук
- 15:42 „Страхувах се за живота си": Валери проговори за Калушев, сигналите до МВР и мълчанието преди смъртта на шестима
- 15:00 Беда застигна водач на оживено кръстовище, намесиха се жандармеристи СНИМКА