Заразен с коронавирус чака 9 дни преди да бъде хоспитализиран, въпреки че състоянието му налагало да е под лекарско наблюдение. Людмил Авджиев е на 71 години и въпреки че е изключително енергичен, вирусът го поваля на легло.

Преди дни състоянието му се влошава, а сатурацията му пада до 80. Принуден е обаче да поведе тежка битка с COVID-19, но от вкъщи.

"Сам се оправям. Аз не разбирам от лекарства, дъщеря ми казва какво да пия. Оказа се, че трябва да мина на венозно лечение", разказа мъжът пред Нова тв.

Дъщеря му – Ралица, опитвала многократно да намери болница, но без успех.

"Беше ад. Спеше по 22 часа. Не можеше да става, да се движи", разказва жената.

В понеделник, след поредното позвъняване на Спешна помощ, пристигнал екип от медици, а баща й бил откаран в болница, но до хоспитализация отново не се стигнало.

"Направиха изследвания, рентген. Изчакахме два часа да станат готови резултатите. След което дойдоха и казаха, че няма да го приемат. Резултатите са много лоши, но няма места и не зависи от тях", обяснява Ралица.

Притеснена от състоянието на баща си прави нов опит да се свърже със спешните медици.  Казват й, че линейка може да пристигне най-рано след 4 часа, но за изненада на Ралица медиците пристигнат само час след обаждането.

На терен е изпратен доктор Мохамед Алибрахим. Първата му задача е премери сатурацията на Людмил.

"Сега е 88, но няма остра дихателна недостатъчност", обяснява специалистът. За да се подобри сатурацията се налага да му се постави инжекция. След прегледа заключението на спешния медик е категорично: "Пригответе нещата, отиваме в болница. Ще се обадя на шефката на смяна. Трябва да му намерим място", заключава медикът.

Доктор Алибрахим установява и друго – един от важните за лечението на Людмил медикаменти, досега не е бил прилаган. За спешните медици остава най-сложната задача – да бъдат открити болница и легло за Людмил. Преди това обаче е нужно състоянието на мъжа да се стабилизира в линейката.

След първите глътки въздух, чакани дълго от Людмил, доктор Алибрахим продължава консултации по телефона къде да бъде настанен пациентът.

В крайна сметка късметът на Людмил се усмихва и той е приет във ВМА. Въпреки това, според доктор Алибрахим, мъжът е трябвало да постъпи в лечебно заведение много по-рано.

От Спешна помощ коментираха,  че в момента има недостиг на интензивни легла за тежки случи на коронавирус. Легла за пациенти, които се нуждаят от лекарско наблюдение, обаче има. И добавиха, че спешните медици работят без почивка, за да помогнат на всеки в нужда.

Медиците призоваха хората да търсят помощ на спешния телефон, само ако заболяването протича тежко, защото линейката, която ги обслужи, може да спаси нечий живот на друго място.