Възможно е да се стигне до тотален локдаун. Всичко спира, когато болниците не могат да ни осигурят грижите, от които имаме нужда. Интервалът между 6000 и 8000 болнични легла заети за неинтензивно болни е приемлив. Повече от тази граница вероятно нашата система не може да приеме, защото няма толкова персонал. Не става дума за легла, а за персонал, посочи пред БНТ епидемиологът проф. Мира Кожухарова, която е съветник на здравния министър Стойчо Кацаров.

По данни на Единния информационен портал Общият брой на хоспитализираните към полунощ на 1 ноември е почти 8000 - 7973, с 332-ма новопостъпили пациенти.

Ковидът убива: 24 хил., без един – все едно Свищов да изчезне от картата ни!

Зеленият сертификат е въведен навреме у нас, смята проф. Кожухарова.

"Той няма смисъл в страните с висок обхват на ваксинация. Цели ограничаване на циркулацията на вируса, тъй като много малко хора са ваксинирани. Зеленият сертификат доведе до тестване на много хора, увеличи се интересът към ваксините", допълни тя.

Епидемиологът подчерта, че проблемът може да бъде разрешен единствено с ваксинация, защото това не е последната вълна.

"Имаме нужда от зелени сертификати, докато постигнем нормален ваксинален обхват. Въвеждането на сертификат за антитела означава да престанат да се тестват хората за вируса", поясни Кожухарова, която смята, че това би бил грешен подход.

Защо резултатът за антитела не е достатъчен за сертификат за преболедуване

"През тази седмица, която започна, децата не трябва да се връщат на училище, но те не могат да стоят месеци наред вкъщи, защото резултатите от тази пандемия ще ги виждат хората след 15-20 години и те ще бъдат страшни", коментира още професорката.

"Трябва да се предприемат спешни мерки, за да може да издържи здравната система. За съжаление, в момента само 600 000 души са преболедували доказано заразата, а 1,5 млн. са ваксинирани. Т.е. имаме две трети от населението, което не е защитено по никакъв начин", каза на свой ред директорът на Института по микробиология към БАН проф. Пенка Петрова.

"Може би сега най-адекватен е локдаун за възрастното население, така както е в Русия. Най-незащитената част от населението трябва да се прибере вкъщи, да не общува, да не се вози в градския транспорт, където най-често се разпространява заболяването. Тотален локдаун на държавата ще бъде катастрофален за много бизнеси, за образованието", добави тя.